نقش ژنومیك در كاهش بیماری های شایع و پرهزینه

نقش ژنومیك در كاهش بیماری های شایع و پرهزینه روان ما: ایرنا به نقل از رییس انجمن ژنتیك ایران نوشت: ژنومیك، با هدف قرار دادن افراد در معرض خطر و كاهش بروز بیماری های شایع به واسطه غربال گری نقش مهمی در ارتقای سلامت جامعه دارد.دكتر محمود تولایی امروز یكشنبه در افتتاحیه سومین كنگره بین المللی و پانزدهمین كنگره ملی ژنتیك ایران در سالن اجلاس سران، اظهارداشت: پروژه ژنوم انسان (HGP) با هدف توالی یابی ژنوم انسانی باعث توسعه فناوری، كاهش هزینه و افزایش كیفیت خوانش DNA شده است.
ژنومیك شامل تجزیه وتحلیل داده ها و اطلاعات ژنتیكی به خصوص ژنوم موجودات است. ژنوم توالی كل DNA موجود در سلول های یك جاندار است كه بعنوان ماده ژنتیكی عمل می كند و سبب بروز صفات وراثتی می گردد.
وی اضافه كرد: هم اكنون HGP بعنوان یكی از شاهكارهای بزرگ اكتشاف شناخته می شود، كه در علم و پزشكی انقلابی به پا كرده است.
تولایی ادامه داد: پس از پروژه HGP، پروژه HAPMAP و 1000 Genome تلاشی بود كه ما را قادر می كرد كه تنوع در جمعیت ها را بشناسیم. از مزیت های پروژه 1000 ژنوم، تكامل روش های توالی یابی و هم كاهش هزینه های خوانش توالی بود.
وی اضافه كرد: این اولین پروژه برای ارزیابی ژنوم افراد زیادی از جمعیت ها بود تا منابع جامع در تنوع ژنتیكی انسان عرضه شود. درحالی كه توالی ژنوم انسان ما را با تعداد ژن كد كننده پروتئین غافلگیر كرد (چون پیش بینی می شد كه انسان تا 100 هزار ژن داشته باشد) اما اساساً دیدگاه ما را در مورد ژن تغییر نداد. در مقابل الگوهای پیچیده تنظیم پراكنده و رونویسی فراگیر كه توسط پروژه ENCODE كشف شده است، همراه با حفاظت غیر ژنتیك و فراوانی ژن های غیر Coding RNA، تصور از ژن را به چالش كشیده است.
تولایی اظهار داشت: هدف از پروژه بین المللی پروتئین انسانی (HPP) (Human Proteome Project) كه توسط سازمان HUPO (Human Proteome Organization) سازمان دهی شده است، تحقق بخشیدن به درك ما از پروتئوم انسان با استفاده از تلاش هماهنگ شده توسط خیلی از آزمایشگاه های تحقیقاتی در سراسر جهان است.
وی ادامه داد: تلاشی كه تا امروز انجام شده است، در كنار پروژه پروتئوم انسانی و هم پروژه اپی ژنوم انسانی، ما را یك قدم به اینكه بدن ما چگونه كار می كند نزدیك تر كرده است. هم اكنون، پروژه Exposome افق جدیدی را بازكرده است و این پروژه بعنوان یكی از پروژه های پیشرو در مرز دانش درزمینهٔ سلامت انسان در نظر گرفته می گردد.
رئیس انجمن ژنتیك ایران، اضافه كرد: پروژه اكسپوزوم، از نظر مفهومی و عملی دیدگاه جامعی را در ارتباط با بیماری و سلامت انسانی فراهم می كند. این پروژه، مواجه ما با رژیم های غذایی، سبك های زندگی و رفتارهای ما را در برمی گیرد. همینطور اینكه چگونه بدن ما به این چالش ها پاسخ می دهد.
وی اظهار داشت: فناوری های نسل بعدی توالی یابی (NGS) و كریسپر (CRISPR) بعنوان دو فناوری كلیدی، ما را برای درك بهتر تفسیر ژنوم انسانی و استفاده در روش های درمانی هدفمند، توانمند می كنند.
تولایی تصریح كرد: ما عصر خوانش ژنوم را پشت سر گذاشتیم و وارد عصر نوشتن ژنوم شده ایم. باآنكه توالی یابی، تجزیه وتحلیل مربوط به آن، و ویرایش DNA با سرعت وحشتناك پیشرفت می كند، توانایی ما در ساخت توالی های DNA به صورت بخش های كوتاه در سلول ها، محدود می گردد كه درنتیجه توانایی ما در درك سیستم های بیولوژیكی و دست ورزی آن را هم محدود می كند.
رئیس انجمن ژنتیك ایران، اضافه كرد: پیشرفت های تكنولوژیكی اخیر (به عنوان مثال، سنتز قطعات ژن از كل ژنوم، سنتز كامل ژنوم و تكنیك (CRISPR) بعنوان فناوری ویرایش ژنی، انقلابی در این زمینه بپا كرده است.
وی اظهار داشت: به نظر می رسد كه سنتز ژنوم در مقیاس انسانی به صورت فزاینده ای امكان پذیر شده است، در چنین شرایطی، تلاش علمی هماهنگ برای درك، بحث و استفاده از تكنولوژی های مهندسی ژنوم، لزوم جدی پیدا كرده است.
سومین كنگره بین المللی و پانزدهمین كنگره ژنتیك ایران از امروز تا 25 اردیبهشت ماه در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است.
56561397/02/24
13:51:49
5.0 / 5
4604
تگهای خبر: سلامت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی