سال روز پرتاب فضاپیمای گالیله

سال روز پرتاب فضاپیمای گالیله روان ما: ایسنا نوشت: فضاپیمای بدون سرنشین گالیله ۱۸ اكتبر سال ۱۹۸۹ با هدف مطالعه مشتری و قمرهایش به فضا پرتاب شد.فضاپیمای آمریكایی بدون سرنشین "گالیله"(Galileo) در ۱۸ اكتبر سال ۱۹۸۹ توسط موشك "آتلانتیس"و از "پایگاه فضایی كندی مجتمع پرتاب ۳۹" با هدف مطالعه مشتری و قمرهایش به فضا پرتاب شد.
فضاپیمای گالیله توسط "آزمایشگاه پیش رانش جت" ناسا كه مسئول پرتاب و كنترل ماموریت های بی سرنشین است، توسعه داده شد.
فضاپیمای گالیله در ۷ دسامبر ۱۹۹۵ به سیاره مشتری رسید و تصاویری دقیق و با وضوح بالا از آن سیاره برای دانشمندان ارسال كرد.
در دسامبر سال ۱۹۹۵ میلادی فضاپیمای گالیله ناسا كاوشگری را به درون جو مشتری انداخت كه برای نخستین بار نمونه هایی را از جو مشتری آزمایش كرد. این كاوشگر بعد از حدود یك ساعت سقوط و كاوش در جو مشتری بر اثر فشار لایه های جوی منهدم شد. بعد از پرتاب كاوشگر، فضاپیمای گالیله چندین سال به بررسی و مطالعه مشتری و قمرهای آن پرداخت.
بخشی از ماموریت گالیله در مشتری، رها كردن یك كاوشگر در این سیاره بود. این كاوشگر برای اولین بار موفق شد تا اندازه گیری های دقیقی از جو مشتری انجام بدهد. گالیله ۳۴ بار دور بزرگ ترین سیاره منظومه شمسی یعنی سیاره مشتری، چرخید و اكتشافات بزرگی انجام داد.
دانشمندان توسط عكسهای ارسالی گالیله دریافتند "یو" نزدیكترین قمر مشتری، كاملا فعال و آتشفشانی است.
پس از گذشت حدود ۱۴ سال از پرتاب گالیله، سوخت پیشران فضاپیما در حال تمام شدن بود و امكان ادامه كار گالیله وجود نداشت. بخاطر نبود سوخت، فضاپیما دیگر قادر نبود مسیر خودش را حفظ كند و نمی توانست آنتن فرستنده اطلاعاتش را به سمت زمین تنظیم كند. درنتیجه مركز كنترل گالیله تصمیم گرفتند آخرین كار ممكن را انجام دهند و ماموریتی را كه خیلی قبل از این كامل شده بود، خاتمه دهند. آخرین مرحله این ماموریت نابودی گالیله بود. گالیله در روز ۲۱ سپتامبر سال ۲۰۰۳ به اعماق اتمسفر مشتری شیرجه زد.به گفته ناسا، گالیله تا آخرین لحظات پیش از انهدام آن به ارسال تصویر به زمین ادامه داد.
فضاپیمای گالیله موفق به نفوذ در لایه خارجی گازی مشتری تا فشار ۲۲ برابر فشار زمین شد. فضاپیمای گالیله كه تا به امروز سخت ترین كوشش برای ورود به جو سیاره ای را انجام داده است دمایی دو برابر دمای سطح خورشید و نیرویی به اندازه ۲۳۰g یعنی ۲۳۰ برابر شتاب گرانشی در سطح زمین را هنگام نفوذ در مشتری تجربه كرده بود.
5656

1397/07/27
19:17:06
5.0 / 5
4613
تگهای خبر: سفر , كنترل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی