اثرات و عوارض استفاده از استروئید چیست؟

اثرات و عوارض استفاده از استروئید چیست؟ روان ما: بعضی از افراد برای افزایش بیش از اندازه طبیعی قدرت و استقامت ماهیچه ها به استروئیدهای آنابولیك و آندروژنی(AAS) روی می آورند.آنابولیك باعث پیشرفت رشد و آندروژنی سبب افزایش خصوصیت های مردانه می شود. در حالیكه توانایی عضله سازی استروئیدها به خوبی اثبات شده است، اما با عوارض جانبی هم همراه هستند. AAS در واقع نوعی از هورمون مردانه تستوسترون سنتتیك است كه بر روی قسمت های مختلفی از بدن مانند عضلات، فولیكول های مو، استخوان، كبد، كلیه و سیستم عصبی تاثیر می گذارد. این هورمون به صورت طبیعی در بدن ترشح می شود و در آقایان در دوران بلوغ ترشح آن باعث بم شدن صدا، افزایش رشد موهای بدن، افزایش قد و عضلات می باشد. هنگامی كه بحث راجب استروئیدها می شود، نخستین مورد استفاده ای كه به ذهن می رسد در بدنسازی و افزایش حجم ماهیچه است. اما AAS استفاده های بسیار دیگری دارد كه می توان به٬ افزایش بافت ماهیچه ای، كاهش چربی بدن، افزایش قدرت و استقامت ماهیچه ها و افزایش تولید گلبول قرمز اشاره نمود.

ورزشكاران برای مسابقات هم از AAS استفاده می نمایند تا بتوانند در حین ورزش های سخت و رژِیم های غذایی عضلات خویش را بهبود بخشند. مصرف این مواد می تواند تا 20% سبب افزایش استقامت و تا 5 كیلوگرم افزایش وزن را به همراه داشته باشد.
اما عوارض اصلی مصرف AASها شامل:
. افزایش احتمال مبتلا شدن به بیماری های قلبی
. افزایش رفتارهای عصبی
. صدمه به كبد
. امكان دارد سبب افزایش اندازه سینه در مردان شود
. كاهش تولید تستوسترون
. ناباروری
. طاسی
همچنین از عوارض مصرف AASها در زنان هم می توان به موارد زیر اشاره كرد:
. بم شدن صدا
. رشد مو و تغییر در فرم صورت
. ناباروری
مصرف این مواد در بعضی از كشورها ممنوع بوده و همینطور می توانند اعتیادآور هم باشند. علاوه بر این بسیار از استروئیدها در آزمایشگاه های غیرمجاز ایجاد می شود كه میتواند باعث مبتلا شدن به خیلی از بیماری ها شود.
healthline 2121


منبع:

1398/06/21
14:37:41
5.0 / 5
4529
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی