دبیر كمیسیون شاغلان حرف پزشكی؛

همپوشانی خدمات پزشكی ساماندهی می شود

همپوشانی خدمات پزشكی ساماندهی می شود روان ما: كمیسیون ملی تعیین حیطه وظایف شاغلان حرف پزشكی و وابسته، تنها مرجع رسیدگی به همپوشانی خدمات رشته های مختلف پزشكی بوده و اظهار نظر سایر قسمت ها وجاهت قانونی ندارد.


به گزارش روان ما به نقل از مهر، محمد جهانگیری دبیر كمیسیون ملی تعیین حیطه وظایف شاغلان حرف پزشكی و وابسته، با اشاره به ضرورت تعیین حدود وظایف شاغلین حرف پزشكی و وابسته در ابعاد مختلف، اظهار داشت: با عنایت به توسعه علم پزشكی به زیرشاخه های آن همچون فلوشیپ و فوق تخصص و امكان ارائه یك خدمت توسط گروه های مختلف و همین طور ضرورت تقویت طب عمومی، نیازمند تعیین تكلیف و پشتیبانی از اقدامات جامع نگر و پذیرفتن مسئولیت های حرفه ای و شفاف سازی هستیم. وی ادامه داد: برمبنای ماده واحده قانون كه در سال ۷۶ ابلاغ گردیده است این وظیفه توامان به سازمان نظام پزشكی و وزارت بهداشت واگذار شده تا بخشنامه های مربوطه نوشته شود.
جهانگیری افزود: در سنوات گذشته برای برخی رشته ها مانند داروسازی و مامایی، بخشنامه هایی تهیه شد اما تكلیف قانونی به صورت كامل اجرا نشده است. لذا، كارگروه مشتركی از سازمان نظام پزشكی و وزارت بهداشت برای انجام تكالیف ماده واحده قانون تشكیل و شیوه نامه اجرایی تهیه و بعد از تایید سازمان نظام پزشكی توسط وزیر بهداشت ابلاغ گردید و در آن كمیسیون ملی تعیین حیطه وظایف شاغلان حرف پزشكی و وابسته نیز تشكیل شد.
وی اشاره كرد: این كمیسیون مرجع تصمیم گیری طبق قانون بوده و تمام استعلامات مورد ضرورت از دبیرخانه آن انجام می شود و برای دستگاه های ذی ربط ملاك عمل خواهد بود.
دبیر كمیسیون ملی تعیین حیطه وظایف شاغلان حرف پزشكی و وابسته اشاره كرد: اظهار نظر سایر قسمت ها چه در سازمان نظام پزشكی و چه در وزارت بهداشت و سایر مراجع در حیطه وظایف شغلی حرف پزشكی و وابسته هیچ نوع وجاهت قانونی ندارد.
وی به تشكیل شورای معین در ذیل این كمیسیون اشاره نمود و اظهار داشت: بعد از هماهنگی با حوزه معاونت درمان وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشكی و بهره گیری از سایر كارشناسان مربوطه، بخشنامه شورای معین تهیه و نحوه رسیدگی به درخواست ها در این شورا بررسی و مستند سازی شده و برای تصمیم گیری به كمیسیون ملی ارائه خواهد شد.
جهانگیری اشاره كرد: با توجه به ابلاغ احكام اعضای كمیسیون ملی تعیین حیطه وظایف شاغلان حرف پزشكی و وابسته توسط وزیر بهداشت، نخستین جلسه این كمیسیون نیمه مهر ماه با حضور وزیر بهداشت، رئیس كل سازمان نظام پزشكی و اعضای دائم آن برای تصویب بخشنامه شورای معین و اولویت بندی مسائل مطروحه تشكیل خواهد شد.


منبع:

1398/07/10
22:55:38
5.0 / 5
4414
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , پزشكی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی