اثر عجیب استفاده از دهانشویه بعد از ورزش

اثر عجیب استفاده از دهانشویه بعد از ورزش روان ما: استفاده از مواد شیمیایی ضد باكتری در دهان چه تاثیری می توانند بر میكروارگانیسم ها به خصوص آنهایی كه برای بدن مفیدند بگذارد؟در آزمایش های انجام شده توسط دانشمندان انگلیس و اسپانیا، پژوهشگران دریافتند كه عمل ساده استفاده از دهانشویه بعد از ورزش می تواند یكی از مزایای اصلی ورزش یعنی كاهش فشار خون را كم كند. هنگام ورزش رگ های خونی در پاسخ به تولید اكسید نیتریك باز می شوند و این اتفاق موجب افزایش قطر رگهای خونی می شود. این پروسه كه گشاد شدن عروق نام دارد موجب افزایش گردش خون به سمت عضلات فعال می شود. برای مدت ها پژوهشگران تصور می كردند این پدیده تنها زمان ورزش كردن اتفاق می افتد، اما مطالعات اخیر نشان داد كه به سبب تعامل برخی باكتری ها با تركیبی به نام نیترات كه حاصل فروپاشی نیتریك اكسید است، حتی پس از ورزش نیز گردش خون بالا می ماند.

برخی از انواع باكتری های موجود در دهان می توانند از نیترات استفاده و آنرا به نیتریت تبدیل كنند. نیتریت یك مولكول بسیار مهم در تشكیل اكسید نیتریك است. هنگامی كه نیتریت تولید شده با بزاق بلعیده می شود، به گردش خون جذب و به اكسید نیتریك كاسته می شود كه موجب گشادی رگ ها و كاهش فشار خون می شود.
بر اساس مطالعه ای كه انجام شده، بنظر می رسد مصرف دهانشویه بعد از ورزش كردن می تواند این مكانیسم بیولوژیكی را قطع كند. این مطالعه برروی ۲۳ بزرگسال انجام شد كه به مدت ۳۰ دقیقه روی تردمیل دویده بودند. پژوهشگران در دفعات مختلف و هنگام مصرف دهانشویه فشارخون شركت كنندگان را اندازهگیری كردند. نتایج بدست آمده نشان داد كه مصرف دهانشویه بعد از ورزش كردن، كاهش فشار خون را تا ۶۰ درصد كم كرد. با اینكه این تنها یك تحقیق در مقیاس كوچك به حساب می آید ما نشان داد كه تمام باكتری ها برای بدن مضر نیستند و مصرف مواد شیمیایی ضد باكتری می تواند جلوی برخی فرآیندهای بیولوژیكی كه برای سلامت بدن مفید می باشد را بگیرد.
sciencealert ۲۱۲۱منبع:

1398/07/12
14:14:51
5.0 / 5
4918
تگهای خبر: تولید , سلامت , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی