نیروی جدیدی كه موجب ثبات DNA می شود

نیروی جدیدی كه موجب ثبات DNA می شود روان ما: در تحقیقات اخیر پژوهشگران نیرویی قویتر از پیوند هیدروژنی پیدا كرده اند كه می تواند موجب ثبات و پایداری DNA شود.اولین بار ساختار مارپیچ مضاعف برای ماده ژنتیكی در دهه 50 كشف و به یك نماد تبدیل شد. بنظر می رسد جفت پایه های این نردبان نیتروژن هستند كه به وسیله بعضی از قویترین نیروهای جاذبه بین مولكولی به نام پیوند هیدروژنی در كنار هم قرار گرفته اند. این پیوندهای فوق العاده قوی كه دو طرف نردبان را به هم متصل می كنند، اغلب بعنوان نیروی تثبیت كننده اصلی در DNA در نظر گرفته می شوند. اما شاید یك عامل مهم دیگر در این جا وجود داشته باشد.

تكثیر DNA هنگامی صورت می گیرد كه چندین آنزیم پیوندهای هیدروژنی آنرا می شكنند. اما با این وجود، این تنها راه برای بی ثبات كردن این مارپیچ نیست. پژوهشگران دانشگاه سوئد با آزمایش كردن DNA در یك محیط آبگریز برای نخستین بار به این نتیجه رسیدند كه این نیروی دفع كننده آب می تواند به تنهایی مارپیچ را باز كند. بگفته نویسندگان این مقاله، تثبیت كننده اصلی در DNA پیوند هیدروژنی موجود در جفت پایه ها نیست، بلكه یك جفت پیوند به نام پیوند سكه ای موجب این ثبات می شود.
به عبارت دیگر، از آنجایی كه جفت پایه های DNA بطور طبیعی دافع آب هستند، در یك محلول آبی، آنها در كنار یكدیگر جمع می شوند تا از محیط اطراف خود در امان باشند. بنا بر این برای جدا كردن این گروه ها از یكدیگر باید شرایط را برعكس كرد. تیم با اضافه كردن تدریجی یك محلول آبگریز از اتیلن گلیكول(ضد یخ) مشاهده كرد كه DNA ساختار خودرا از دست می دهد.
به گفته Feng یك سلول DNA خودرا تا زمان تكثیر، تعمیر یا خواندن در یك محیط آبی نگه می دارد اما پس از آن با تولید یك محیط آبگریز به وسیله آنزیم ها شرایطی مانند اتیلن گلیكول اتفاق می افتد.
sciencealert
2121

1398/07/24
23:40:10
5.0 / 5
4256
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی