مصرف دزهای بالاتر آنتی بیوتیك می تواند باكتری ها را تقویت كند

مصرف دزهای بالاتر آنتی بیوتیك می تواند باكتری ها را تقویت كند به گزارش روان ما بررسی ها نشان می دهد: استفاده از دُزهای بالاتر داروهای آنتی بیوتیک به منظور غلبه بر ˮمعضل فزاینده مقاومت باکتریاییˮ در روند درمان بیماران، امکان دارد منجر به تقویت بعضی از باکتری ها شود.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، سازمان ملل متحد "مقاومت میکروبی" را بعنوان یکی از بزرگترین تهدیدهای متوجه جامعه جهانی معرفی کرده و پیشبینی می شود که تا سال ۲۰۵۰ میلادی، سالانه به مرگ ۱۰ میلیون نفر منجر شود.
نتایج تحقیقاتی که در گذشته انجام گرفته نشان داده است که تحمیل دُزهای بالاتر آنتی بیوتیک به باکتری ها، می تواند توانایی آنها را برای مقاوم شدن کندتر کند اما در عین حال، تابحال به تأثیر مصرف دُزهای بالاتر دارو بر سلامت کلی میکروب ها توجه چندانی نشده است.
در این بررسی تیمی از محققان انگلیسی و اروپایی به مطالعه چگونگی واکنش E.coli به غلظت های مختلف سه آنتی بیوتیک متداول پرداختند.
آنان دریافتند در حالی که دُزهای بالاتر آنتی بیوتیک سرعت مقاوم شدن باکتری ها را کمتر می کند اما از طرف دیگر سبب می شود آمادگی کلی باکتری ها بیشتر شود به این معنا که سرعت تولیدمثل آنها بیشتر می شود.
محققان اظهار داشتند: ما نرخ رشد را بعنوان یک فاکتور برای سازگاری در نظر می گیریم، با این فرض که سویه ای که سریعتر رشد می کند، احیانا به گونه غالب تبدیل می شود.
به قول محققان بررسی انجام شده نشان داد که تجویز چگونه دُزهای بالاتر آنتی بیوتیک می توانند مشکل ساز باشند و در نهایت باکتری های مقاوم تری ایجاد کنند.
به گزارش روان ما به نقل از ژاپن تودی، در سالهای اخیر در چندین مطالعه در مورد خطرات تجویز بیش از اندازه آنتی بیوتیک در نسخه دارویی و استفاده بیش از اندازه در پرورش دام اخطار داده شده است و بنابر اعلام مرکز کنترل بیماری ایالات متحده از هر سه نسخه تجویز آنتی بیوتیک یک مورد ضروری نیست.
منبع:

1400/02/26
13:39:22
5.0 / 5
398
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی