سرانجام تجمع اعتراضی درمانگران اعتیاد مقابل سازمان غذا و دارو به كجا رسید؟

سرانجام تجمع اعتراضی درمانگران اعتیاد مقابل سازمان غذا و دارو به كجا رسید؟ به گزارش روان ما دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور با اشاره به اعتراض برخی از درمانگران اعتیاد کشور نسبت به اقدام سازمان غذا دارو در صدور ابلاغیه ای در خصوص توزیع و عرضه داروهای مخدر و تحت کنترل در داروخانه ها اظهار داشت: کمیته درمان ذیل دستور رییس جمهور ممنوعیت مطلق عرضه داروی مخدر در داروخانه ها را مصوب کرد اما سازمان غذا و دارو بصورت خودسرانه و فراقانونی ابلاغیه ارسال کرده و ضابطه نوشته است و درحال انتخاب داروخانه های منتخب بوده تا عرضه و توزیع داروها را انجام دهد و زیر بار فرامین ستاد مبارزه با مواد مخدر هم نمی رود.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، بامداد روز گذشته (۱۸ خرداد ۱۴۰۰) برخی از درمانگران اعتیاد کشور در اعتراض به اقدام سازمان غذا دارو در صدور ابلاغیه ای در خصوص توزیع و عرضه داروهای مخدر و تحت کنترل در داروخانه ها در مقابل سازمان غذا و دارو تجمع کردند.
در این راستا علی غلامی-دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور با اشاره به مصوبه ۱۳۶ ستاد مبارزه با مواد مخدر به ایسنا می گوید: در بند هشت مصوبه ۱۳۶ ستاد مبارزه با مواد مخدر که در مردادماه سال ۱۳۹۸ به تصویب رسید، آمده بود که به علت نشت داروهای مخدر، توزیع و عرضه این داروها توسط داروخانه ها صورت گیرد. این مساله اعتراضات گسترده ای از طرف مجلس، کمیسیون اجتماعی و نهادهای امنیتی را در پی داشت و در جلسه ای که در هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی برای حل این مشکل با حضور همه کارشناسان و دستگاه های اجرائی مرتبط تشکیل شد، سازمان غذا و دارو برای فرار از فشار کمیسیونها و هیات رئیسه مجلس و سایر کارشناسان و دستگاه های ذی ربط، ادعا کرد که تنها توزیع بین مراکز در داروخانه ها و عرضه دارو توسط درمانگران صورت گیرد اما ضابطه ابلاغی تاریخ 30 شهریور سال 99 هم توزیع و هم عرضه داروهای مخدر را شامل می شود.
وی افزود: باردیگر انجمن صنفی درمانگران اعتیاد به این مساله اعتراض کردند و هیات رییسه نظام پزشکی به ریاست جمهوری نامه ای ارسال کرد که مرکز ملی مطالعات اعتیاد، سازمان بهزیستی، مجلس شورای اسلامی، کمیسیون اجتماعی و کمیسیون بهداشت و درمان با این مساله مخالف است و از رییس جمهور درخواست نمودند که دستور دهند تا کار کارشناسی صورت گیرد. در این راستا ریاست جمهور در نامه ای به وزیر کشور دستور دادند که نظر هیات رییسه نظام پزشکی کشور را لحاظ کنند. همین طور کمیته درمان ذیل دستور رییس جمهور ممنوعیت مطلق عرضه داروی مخدر در داروخانه ها را مصوب کرد اما متاسفانه سازمان غذا و دارو بصورت خودسرانه و فراقانونی ابلاغیه ارسال کرده و ضابطه نوشته است و درحال انتخاب داروخانه های منتخب بوده تا عرضه و توزیع داروها را انجام دهد و زیر بار فرامین ستاد مبارزه با مواد مخدر هم نمی رود.
روز گذشته نیز دکتر رضا تویسرکان منش-مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: «تغییر در پروسه توزیع و عرضه داروهای آگونیست مورد استفاده در درمان اعتیاد به ویژه متادون، بدون ستاندن مجوز از کمیته درمان، کاهش لطمه و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر وجاهت قانونی نداشته و مورد تایید نیست و تمکین از مصوبات قانونی کمیته درمان و حمایتهای اجتماعی بعنوان عالی ترین کمیته در زمینه کاهش لطمه و درمان اعتیاد، بر همگان ضروری است».
این درحالیست که بر طبق اعلام روابط عمومی کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور، پس از اینکه سازمان غذا و دارو به دستور رئیس جمهور در خصوص بازبینی در مصوبه واگذاری داروی مخدر به داروخانه که منجر به صدور مصوبه ممنوعیت مطلق عرضه داروهای مخدر در داروخانه شد و همین طور نامه معاون درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر که توزیع داروهای مخدر بین مراکز درمان اعتیاد توسط دانشگاه ها را در پی داشت، توجه نکرد حدود هزار نفر از درمانگران اعتیاد مبادرت به تجمع اعتراض آمیز کردند.
افراد شرکت کننده در این تجمع ابلاغیه فوق را کاملاً مخالف با مصوبات و ابلاغیه های نهادهای بالادستی همچون ستاد مبارزه با مواد مخدر و مصوبات هفتاد و پنجمین جلسه کمیته درمان آن ستاد در خصوص ممنوعیت مطلق عرضه داروهای آگونیست در داروخانه ها دانستند و اعتراض شدید خودرا به اقدامات فراقانونی سازمان غذا و دارو اعلام نمودند.
در پی این اعتراض و بعد از مذاکرات نمایندگان معترضان با مسئولین سازمان غذا و دارو توافق شد درمانگران تا روز یکشنبه آینده منتظر اقدام مسئولین در لغو نامه مذکور باشند و درمانگران تاکید نمودند چنانچه ابلاغیه خلاف نظامات اداری لغو نشود، باردیگر تجمع اعتراضی برگزار خواهند کرد.
منبع:

1400/03/20
00:12:55
5.0 / 5
680
تگهای خبر: امنیت , بهداشت , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی