ماموریت های جدید در انتظار دفاتر خدمات سلامت

ماموریت های جدید در انتظار دفاتر خدمات سلامت معاون مرکز هماهنگی امور اقتصادی وزارت بهداشت با اعلان اینکه انجام امور توسط دفاتر خدمات سلامت کاهش بار دولت را به دنبال دارد، اظهار داشت: حالا دفاتر خدمات سلامت فقط خدمات بازدید از اماکن بهداشت محیط و حرفه ای را بر عهده ندارند بلکه ماموریت های جدیدی همچون خودپایشی و خودارزیابی موسسات درمانی را هم به زودی انجام خواهند داد.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، دکتر حمید اسدی ضمن اشاره به مصوبه انتشار یافته از طرف هیات مقررات زدایی وزارت اقتصاد درباب دفاتر خدمات سلامت وزارت بهداشت، توضیح داد: مدتی پیش جزئیات فراخوان وزارت بهداشت برای تاسیس دفاتر خدمات سلامت منتشر گردید که در پی آن، هیات نامبرده مصوبه ای را منتشر نمود که جای بررسی و تامل دارد.

ایشان در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه در جلسه ای که در این خصوص برگزار و تصمیمات لازم اتخاذ شده بود نماینده ای از معاونت بهداشت وزارت بهداشت دعوت نشده بود، اظهار داشت: نماینده ای از معاونت های دیگر وزارتخانه حسب سایر دستورات جلسه حضور داشتند اما نماینده ای برای دفاع از موضوع دفاتر خدمات سلامت وجود نداشت و در همان جلسه مصوبه ای را ابلاغ کردند. این درحالی است که دستور جلسه هیات مقررات حذف تعرفه از دفاتر خدمات نبود و موضوع کاهش تعرفه ها مطرح بوده است. علاوه بر این که نماینده ای از وزارت بهداشت درباره این مساله در جلسه حضور نداشت بلکه آنها به دستور جلسه خود هم توجه نکرده و طرحی که هیچ ارتباطی به جلسه نداشت را مصوب کردند.
فعالیت دفاتر خدمات سلامت از سال ۹۵ شروع شده است اسدی ضمن اشاره به این که فعالیت دفاتر خدمات سلامت از سال ۹۵ شروع شده است و تا حالا بیش از ۱۳۰۰ فرصت اشتغال بوجود آورده اند، اظهار داشت: تا حالا ۱۸۰ دفتر مجوز گرفتن کرده اند که ۱۶۰ دفتر فعال می باشند. فعالیت این دفاتر نتایج بسیار مثبتی همچون کاهش تصدی گری دولت را به دنبال داشته است. دفاتر از زمانی که ایجاد شدند کمک بسیار زیادی را برای اصناف به همراه داشتند به طوریکه از پلمب ۷ هزار واحد صنفی پیشگیری شد و از نظر اقتصادی هم منافع بسیاری را برای صاحبان حرف به دنبال داشته است.

معاون مرکز هماهنگی امور اقتصادی وزارت بهداشت اضافه کرد: نکته مهمتری که باید به آن توجه کرد این است که وزارت بهداشت اصراری بر این که همه اماکن خدمات خودرا از دفاتر خدمات سلامت دریافت نمایند نداشته و ندارد، تنها موضوعی که مطرح بوده، این است که اماکن یا خود این ارزیابی را انجام دهند و یا آنها را از دفاتر خدمات سلامت گرفتن کنند که این اقدام با فعالیت همکاران ما در مرکز سلامت و محیط کار متفاوت می باشد.
وظیفه ما این است که دولت از تصدی گری خارج شود وی با تکیه بر این که طبیعتا بازرسی همکاران ما در مرکز سلامت و محیط کار رایگان است و آنها همچون گذشته نظارت خودرا انجام می دهند، به چگونگی فعالیت دفاتر خدمات سلامت اشاره و اظهار نمود: اگر قرار باشد کسی خودپایشی انجام دهد تنها دو راهکار دارد؛ اول این که خود کارشناس باشد که درصد این مساله بسیار پایین است و دوم این که فرد کارشناسی را از بهداشت محیط استخدام کند که حداقل باید ماهیانه ۲.۵ تا ۳ میلیون تومان هزینه کند و این درحالی است که اگر این خدمات را از دفاتر خدمات سلامت دریافت کند رقم بسیار ناچیزی می شود البته ناگفته نماند مشاوره هایی هم که آنها از این دفاتر دریافت می کنند ارزش ریالی بسیار زیادی دارند.

اسدی خاطرنشان کرد: حالا دفاتر خدمات سلامت فقط خدمات بازدید از اماکن بهداشت محیط و حرفه ای را بر عهده ندارند بلکه ماموریت های جدیدی همچون خودپایشی و خودارزیابی موسسات درمانی را هم به زودی انجام خواهند داد. همین طور ۱۲ خدمت هم در سازمان غذا و دارو برای آنها تعریف شده است که همه این موارد در جهت تسهیل امور برای بخش غیردولتی و صاحبان حرف و اماکن است.

بنابر اعلام وبدا، معاون مرکز هماهنگی امور اقتصادی وزارت بهداشت در آخر با تکیه بر این که انجام امور توسط این مراکز کاهش بار دولت را هم به دنبال دارد، مطرح کرد: وظیفه ما این است که دولت از تصدی گری بیرون رود و به بخش غیر دولتی اعتماد و از کمک آنها بهره مند شود که همه این موارد در تاسیس دفاتر خدمات سلامت دیده شده است. پس طبیعی است که مصوبه هیات مقررات زدایی از نظر ما وجاهت نداشته باشد چونکه باید مسیر کارشناسی را با حضور نمایندگان ما بگذراند، طبیعی است که پس از آن هر تصمیمی اتخاذ شود ما هم تمکین خواهیم کرد.1400/10/30
22:56:35
5.0 / 5
289
تگهای خبر: بهداشت , خدمات , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی