یک سفارش بهداشتی برای سلامت گوش

یک سفارش بهداشتی برای سلامت گوش گوش عضوی است که خودرا تمیز می کند و وقتی مزاحمت و دخالتی در کارش صورت نگیرد، عملکرد خودرا به بهترین نحو انجام می دهد. با اینحال هر چیزی که مانع از حرکت طبیعی جرم گوش به سمت بیرون رود، می تواند سبب بروز مشکلاتی گردد.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، جرم گوش در قسمت خارجی مجرای گوش تولید می شود و با ترشح غدد چربی و غدد عرق که توسط فولیکول های مو آزاد می شوند، به وجود آمده و سپس گردوغبار، باکتری ها، قارچ ها، موها و سلول های مرده پوست را به دام می اندازد و موم را تشکیل می دهد.
تولید جرم گوش یک روند طبیعی در انسان و خیلی از پستانداران دیگر است.
کانال گوش خارجی را می توان به عنوان یک سیستم پله برقی در نظر گرفت که در آن، موم همیشه به سمت خارج حرکت کرده و از پر شدن گوش ها با سلول های مرده پوست جلوگیری می کند.
این حرکت جرم گوش نیز با حرکات طبیعی فک انجام می شود و هنگامی که جرم گوش به انتهای گوش می رسد، بسادگی بیرون می افتد.
حال ببینیم هندزفری یا ایرفون ها چگونه ممکنست روی این سیستم تأثیر بگذارند.
استفاده عادی از دستگاه هایی که داخل گوش قرار می گیرند اغلب مشکلی ایجاد نمی کند اما استفاده طولانی مدت از هندزفری یا ایرفون ها می تواند منجر به بروز مشکلات زیر شود:
- این لوازم جرم گوش را فشرده کرده و موجب می شود تا از حالت سیال خارج شده و دفع طبیعی آن برای بدن مشکل تر شود.
- استفاده زیاد از این لوازم، جرم گوش را تا حدی که بدن را گرفتار التهاب کند فشرده می کند. این امر منجر به مهاجرت گلبول های سفید به ناحیه و افزایش تعداد سلول ها در منطقه انسداد می شود.
- مسدود شدن طولانی مدت این مسیر بر جریان هوا در کانال گوش تأثیر گذاشته و مانع از خشک شدن جرم مرطوب گوش می شود. زمانی که جرم گوش بیش از معمول چسبندگی خودرا حفظ کند، این امر سبب ایجاد تجمع و در نهایت انسداد می شود.
- این تغییرات عرق و رطوبت را در گوش ها به دام می اندازد و گوش را بیشتر مستعد آلودگی به عفونت های باکتریایی و قارچی می کند.
- استفاده طولانی از این لوازم مانع از دفع طبیعی جرم گوش می شود که در نهایت موجب تحریک غدد ترشحی و افزایش تولید جرم گوش خواهد شد.
- درصورتی که بالشتک های ایرپاد به درستی تمیز نشوند یا آلوده به باکتری یا عوامل عفونی باشند، بهداشت عمومی گوش را می کاهد.
- همین طور اگر میزان صدا خیلی زیاد باشد به شنوایی شما لطمه می رساند.
به گزارش ایندیپندنت، گوش پروسه فوق العاده ای برای تمیز کردن خود دارد و ما باید تمام تلاش خودرا بکنیم تا این امر بصورت طبیعی رخ دهد. در بیشتر موارد استفاده از هندزفری و ایرفون ها مشکلی ندارد اما بهتر است که به مدت زمانی که از آنها استفاده می کنید، آگاه باشید و حواستان باشد که همیشه صدا را در سطوح ایمن برای گوش ها نگه دارید.1401/05/17
22:27:01
5.0 / 5
184
تگهای خبر: بهداشت , پوست , تولید , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی