درباره پله های Vastu چه می دانید

درباره پله های Vastu چه می دانید روان ما: این راهنما به شما کمک می‌کند تا در هنگام ساختن پله‌های محل زندگی خود، همه مواردی را که لازم نیست رعایت کنید، بدانید.


به گفته اویم شاهانه ، راه پله های مربعی و مستطیلی با خمیدگی در زوایای قائم، بهترین راه پله های داخلی یا خارجی هستند.

از آنجایی که Vastu قوانینی را برای ساختن هر منطقه کوچک در خانه شما تجویز می کند، هنجارهای راه پله Vastu نیز هنگام ساخت راه پله در خانه شما باید رعایت شود. این راهنما به شما کمک می‌کند تا در هنگام ساختن پله‌های محل زندگی خود، همه مواردی را که لازم نیست رعایت کنید، بدانید.

پله واستو چیست؟

دکترین معماری هندو باستانی Vastu قوانینی را در ساخت راه پله توصیه می کند. استفاده از راه پله Vastu در ساخت و ساز منجر به حرکت آسان به طور کلی و جریان آسان مثبت در خانه به طور خاص می شود. همچنین احتمال بروز حوادث بزرگ یا جزئی را کاهش می دهد.

تعداد پله ها در یک راه پله مطابق با Vastu
 

همیشه اعداد فرد را انتخاب کنید: تعداد پله های یک پله همیشه باید فرد باشد (15، 17، 19 یا 21). این عدد هرگز نباید با "0" ختم شود. چرا؟ یک فرد معمولی تمایل دارد در حالی که از پله ها بالا می رود ابتدا پای راست خود را بگذارد. پرواز باید با گذاشتن پای راست کاربر به پایان برسد. این تنها در صورتی امکان پذیر است که راه پله دارای تعداد پله های فرد باشد.

لینک مفید : طراحی نما 

جهت راه پلهطبق Vastu

بهترین مکان راه پله در خانه کدام است؟ به گفته واستو، جنوب غربی بهترین جهت برای راه پله است.

Vastu برای راه پله داخل خانه

کارشناسان واستو بر این باورند که برای راه پله های داخلی، قسمت جنوب غربی ملک یک انتخاب ایده آل است. بخش های جنوبی و غربی اتفاقاً دومین انتخاب برتر هستند. در این صورت راه پله باید از شمال شروع شود و به سمت جنوب برود. از طرف دیگر، می تواند از شرق شروع شود و به سمت غرب برود. یک راه پله داخلی نباید در مرکز ملک قرار گیرد.

Vastu برای راه پله بیرون از خانه

در مورد راه پله خارجی، جهت های ایده آل برای راه پله خارجی زیر Vastu عبارتند از:

  • جنوب شرقی، رو به شرق.
  • جنوب غربی، رو به غرب.
  • جنوب غربی، رو به جنوب.
  • شمال غربی، رو به شمال.

راه پله نبايد در گوشه شمال شرقي اعم از خارجي و داخلي ساخته شود. همچنین، راه پله هایی که درست قبل از ورودی قرار می گیرند باعث عدم تعادل می شوند.

عوامل دیگری که بر پله های Vastu تأثیر می گذارد

هنگام اجرای هنجارهای گسترده راه پله، این ملاحظات دیگر را نیز در نظر بگیرید:

محل راه پله مطابق با Vastu: مالکانی که در طبقه همکف زندگی می کنند و طبقه بالا را به مستاجر اجاره داده اند، باید اطمینان حاصل کنند که درست در ورودی اصلی راه پله ندارند. به گفته کارشناسان Vastu، این می تواند منجر به زیان های مالی شود.

نقطه شروع راه پله: پله های داخل خانه هرگز نباید از آشپزخانه، اتاق انبار یا اتاق پوجا شروع شود یا به آن ختم شود. پله هایی که به طبقه بالا می روند نباید ادامه پله هایی باشد که به زیرزمین یا سرداب می رسد.

قابلیت دید پلکان مطابق با Vastu: یک پلکان داخلی باید به گونه ای ساخته شود که مستقیماً در خط دید بازدیدکنندگان شما قرار نگیرد. داشتن درب در ابتدا و انتهای راه پله نیز توصیه می شود.

 

جهت گیری پله ها طبق پلکان Vastu 

نحوه حرکت پله ها در راه پله شما می تواند تأثیر پایداری بر سلامت جسمانی داشته باشد. به همین دلیل است که قوانین راه پله Vastu باید در جهت گیری پله ها رعایت شود.

طبق قوانین راه پله Vastu، پله ها باید همیشه در جهت عقربه های ساعت بچرخند، همانطور که ما بالا می رویم. به عبارت دیگر فردی که از پله ها برای بالا رفتن استفاده می کند باید از شمال به جنوب یا از شرق به غرب حرکت کند. کارشناسان Vastu بر این عقیده هستند که یک راه پله خلاف جهت عقربه های ساعت می تواند بر رشد شغلی تأثیر بگذارد.

راه پله شکل Vastu  

راه پله های مربعی و مستطیلی با خمیدگی در زوایای قائم، بهترین راه پله های داخلی یا خارجی از نظر واستو هستند. راه پله هایی که بیش از حد شیب دار یا بسیار بلند هستند باعث می شود کاربر هر بار که مجبور به استفاده از آن شود احساس تخلیه شدن کند. به همین دلیل، کارشناسان از صاحبان املاک می خواهند که از پله های مارپیچ خودداری کنند.

Vastu برای رنگ راه پله

شما می خواهید راه پله تان نور کافی داشته باشد تا بالا و پایین رفتن در هر زمانی از روز مشکلی نداشته باشد. وقتی سایه های تیره را برای رنگ آمیزی یا تزئین راه پله انتخاب می کنید، طبیعتاً رنگ تیره ای به خود می گیرد، چیزی که اصلاً نمی خواهید. به همین دلیل است که همیشه برای رنگ آمیزی پله ها یا نرده ها به سراغ سایه های روشن بروید. از سایه های تیره در پله ها بخصوص قرمز و مشکی خودداری کنید زیرا این رنگ ها انرژی منفی می دهند. دیوارهای مجاور راه پله را می توان با کاغذ دیواری دلخواه، ترجیحاً نه خیلی تیره تزئین کرد.

استفاده از فضای زیر راه پله

در خانه های کوچک ، فضای زیر راه پله اغلب برای ساخت یک آشپزخانه کوچک، حمام یا اتاق پوجا استفاده می شود. گاهی اوقات، یک ایستگاه کاری کوچک نیز در زیر راه پله ایجاد می شود تا از منطقه به نحو مطلوب استفاده شود. از این امر باید به شدت اجتناب شود. کارشناسان واستو می گویند فضای زیر راه پله نباید برای چیزی جز نگهداری وسایل معمولی خانه استفاده شود. کابینت های حاوی اقلام ارزشمند مانند پول نقد یا جواهرات را نباید در این فضا نگهداری کرد. از این فضا برای نگهداری وسایل دور ریخته شده یا کفش های فرسوده استفاده نکنید.

قوانین Vastu برای دکوراسیون راه پله

طبق قوانین واستو، دیوارهای راه پله را نباید با عکس های خانوادگی تزئین کرد، زیرا باعث ایجاد اختلاف در اعضای خانواده می شود و برای سلامتی آنها مضر است. دیوار پله ها را با مناظری از گل های شکوفه، فضای سبز سرسبز، کوه ها یا هنرهای انتزاعی تزئین کنید. از گلدان های سرامیکی برای گیاهان در زیر پله ها نگهداری کنید. به گفته واستو، آویزان کردن آینه در جلو یا زیر پله‌ها بد نیست، زیرا انعکاس آن انرژی منفی را به داخل خانه جذب می‌کند. هرگز آبنما یا آکواریوم را زیر راه پله نگذارید. فضای راه پله باید به خوبی روشن باشد.

قوانین Vastu برای نرده راه پله

نرده های راه پله یا نرده ها ایمنی افرادی که از پله ها استفاده می کنند را تضمین می کند. می تواند شیک باشد اما مهمتر از همه، باید هنگام بالا رفتن یا پایین رفتن راحتی را فراهم کند. به گفته Vastu، توصیه می شود برای راه پله در جهت جنوب غربی از نرده های مرمری یا سنگی استفاده کنید. برای پله های غرب، ریل های فلزی را انتخاب کنید و برای راه پله های شرقی و جنوبی از ریل های چوبی استفاده کنید.

حتی اگر به نوعی برای چشم خوشایند باشد، یک راه پله بدون نرده، مانند آنچه در این تصویر نشان داده شده است، می تواند بسیار خطرناک باشد.

قوانین Vastu برای استفاده از فضای در امتداد راه پله

کارشناسان Vastu همچنین توصیه می کنند از نمایش قاب عکس هایی که تصاویر خدایان یا اعضای خانواده را در فضای دیوار در امتداد راه پله حمل می کنند، خودداری کنید. با این حال، قوانین Vastu در مورد راه پله، توصیه نمی کنند از فضای دیوار برای نمایش آثار هنری بزرگ استفاده نکنید. اگر می خواهید این فضا را با کاغذ دیواری بپوشانید، ایده آل است که از سایه های روشن با هر رنگی استفاده کنید. شما می خواهید راه پله شما روشن و روشن باشد. کاغذهای دیواری با رنگ روشن همیشه این امکان را فراهم می کند.

لینک مفید : بازسازی خانه قدیمی

حقایق کلیدی در مورد طراحی راه پله

بالا رفتن در راه پله چیست؟

در یک راه پله، افزایش نشان دهنده فاصله عمودی از بالای یک آج تا بالای آج بعدی است.

لینک مفید : ساخت ویلا مدرن

چه چیزی در راه پله اجرا می شود ؟

دویدن فاصله افقی از صورت یک رایزر تا سطح رایزر بعدی است. حتی اگر با اندازه خود آج اشتباه گرفته شود، اینطور نیست.

ارتفاع بالا رفتن و دویدن توصیه شده Vastu برای راه پله چقدر است؟

در حالت ایده آل، ارتفاع و دویدن باید برابر با 18 اینچ باشد تا حداکثر راحتی کاربر را داشته باشد.

Staircase Vastu: نکات کلیدی که باید به خاطر بسپارید

  • ارتفاع یک پله باید بین 4 اینچ تا 7.75 اینچ باشد، در حالی که طول آج باید بین 10 تا 11.25 اینچ باشد.
  • در داخل خانه، تا زمانی که عرض پله ها در بالاترین سمت باشد، می توانید یک راه پله بدون نرده بسازید. وجود نرده در پله های ساخته شده در خارج از منزل در صورتی که بیش از پنج پله باشد الزامی است.
  • در حالی که برخی دوست دارند کاملاً مخالف باشند، ممکن است ایده خوبی نباشد که به سراغ یک راه پله موقت بروید. آنها می توانند حواس پرتی و بسیار خطرناک باشند.

طراحی بد راه پله طبق Vastu

از زمان پیدایش این مفهوم، زمانی که پله ها صرفاً به عنوان ابزاری برای کمک به بالا و پایین رفتن ما در نظر گرفته می شدند، دستخوش تغییرات زیادی شده است. امروزه پله ها نیز قرار است یک بیانیه سبک باشند که در مورد طراحی زیبای خانه صحبت می کنند. متأسفانه، در میان برنامه‌های بزرگ برای تحت تأثیر قرار دادن بیننده از طریق طرح‌های دقیق، گاهی اوقات، مالکان در نهایت هدف اصلی پله‌ها را به هم می‌زنند و بر کاربردی بودن آن تأثیر می‌گذارند - یعنی بالا رفتن و پایین رفتن از آن‌ها دردناک یا دشوار یا هر دو می‌شود. راه پله زیر نمونه ای است.

به این واقعیت توجه داشته باشید که طراحی ضعیف راه پله می تواند منجر به حذف تمام نتایج مثبتی شود که با استفاده از اصول Vastu در سایر قسمت های خانه ایجاد می شود. به گفته کارشناسان واستو، راه پله در مرکز یک ملک می تواند منجر به عوارض مختلفی در بارداری شود.

تاثیر عیوب Vastu در راه پله

نادیده گرفتن اصول Vastu هنگام ساخت راه پله در خانه شما توصیه نمی شود، بخشی که اغلب با دقت طراحی نشده است، علی رغم نقش مهمی که در طرح کلی چیزها ایفا می کند.

هر چیزی که با رفت و آمد افراد ساکن در یک خانه مرتبط باشد، می تواند به طور قابل توجهی بر سلامت، رفاه و عملیات روزانه داخل خانه تأثیر بگذارد. از این رو راه پله ها نقش عمده ای در کارایی یک خانه دارند. هر گونه نقص ساختاری یا سایر نقص های مربوط به راه پله ممکن است منجر به حوادث بزرگ یا جزئی شود. اشکالات طراحی همچنین می تواند حرکت ساکنان داخل خانه را مختل کند و آن را بسیار ناخوشایند کند.

لینک مفید : نقاشی منزل

"حتی اگر شما راسخ به Vastu اعتقاد ندارید، باید این واقعیت را بپذیرید که اگر راه پله به دقت برنامه ریزی نشده باشد، می تواند پیامدهای منفی داشته باشد. راجات خاتری، معمار ساکن دهلی، خاطرنشان می‌کند که پلکان‌های نامناسب نه تنها می‌توانند مانع حرکت شما شوند، بلکه می‌توانند منجر به تصادف شوند.

در کنار سایر بخش‌های به ظاهر مهم‌تر خانه، مالک باید به راه پله Vastu نیز توجه کند ، زیرا جریان انرژی مثبت در خانه شما به هم افزایی بین بخش‌های مختلف خانه، از جمله راه پله بستگی دارد.

 

1401/06/09
14:23:10
5.0 / 5
519
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی