دهمرده:

پشتیبانی از نخبگان و دانشمندان ولخرجی نیست

پشتیبانی از نخبگان و دانشمندان ولخرجی نیست به گزارش روان ما، یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم پشتیبانی از اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و نخبگان و دانشمندان کشور اشاره کرد: ما دو موضوع حقوق های نجومی و پشتیبانی از نخبگان و دانشمندان کشور را با یکدیگر اشتباه می گیریم درحالی که باید بدانیم رسیدگی به نخبگان و دانشمندان و پشتیبانی از آنها ولخرجی نیست.حبیب الله دهمرده در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه «یکی از مشکلات جهان سومی ها این است که از نعمات الهی به درستی استفاده نمی کنند»، اظهار داشت: میلیاردها تومان روی دانش آموزان کشور سرمایه گذاری می نماییم اما از میان آنها تنها چند نفر هستند که با دانشی که کسب کرده اند، علم را به ثروت تبدیل می کنند و مابقی فقط سواد خواندن و نوشتن را آموخته اند.
وی اضافه کرد: متاسفانه شرایط را به شکلی فراهم ننموده ایم که افراد تحصیل کرده نخبه را در داخل کشور نگه داریم؛ این افراد عصاره سرزمین ما هستند که خارجی ها آنها را به کشور خود می برند.
بیشتر بخوانید: مسکن و اشتغال نخبگی، ۲ عامل مهم در زمینه مهاجرت نخبگانیاین عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تأکید بر لزوم حفظ نخبگان در داخل کشور اظهار داشت: میلیاردها دلار برای رشد این افراد در مراکز علمی سرمایه گذاری شده است اما امروز که می خواهیم به آنها دو ریال بدهیم تا حداقل زندگی شان بچرخد، این کار را نمی کنیم؛ صرف حفظ این افراد در داخل و بهره برداری از آنان در مقابل سرمایه گذاری که برای رشد آنها انجام شده، نیازمند صرف هزینه هایی ناچیز است.
دهمرده با انتقاد از تعیین سقف پرداختی برای اعضای هیئت علمی دانشگاه ها اشاره کرد: در مجلس موضوع حقوق های نجومی مطرح شد؛ این حقوق ها را چه کسانی می گیرند؟ اسم این کار را عدالت گذاشته ایم درحالی که این کار عدالت نیست، ما باید اعضای هیئت علمی دانشگاه ها را حفظ نماییم تا مملکت را نجات دهند. ما دو موضوع حقوق های نجومی و پشتیبانی از نخبگان و دانشمندان کشور را با یکدیگر اشتباه می گیریم، درحالی که باید بدانیم رسیدگی به نخبگان و دانشمندان و پشتیبانی از آنها ولخرجی نیست.
وی با اعلان اینکه «متاسفانه چهار عضو هیئت علمی و پزشک که باید مورد رسیدگی قرار بگیرند تا ثمر بدهند رها شده اند تا بخشکند»، اشاره کرد: مطمئن باشیم که اگر این نگاه استمرار پیدا کند، فرار مغزها نیز ادامه خواهد داشت و خارجی ها نیز از این مساله لذت می برند و ما فقط هزینه کرده ایم.
این نماینده مجلس با تأکید بر لزوم تغییر نگاه ها در کشور نسبت به اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و نخبگان اظهار داشت: باید به دانشمندانی حداقل امکاناتی نظیر یک لابراتوار و خانه بدهیم در غیر این صورت آیا اگر او تمام درآمد خودرا جمع کند، از پس هزینه های اجاره مسکن برای خودش بر می آید؟
دهمرده اظهار داشت: باید به نخبگان و دانشمندان کشور یک خانه سازمانی با حقوق مکفی بدهیم تا او بدون هرگونه دغدغه برای خانواده و زندگی خود به کشور خدمت کند؛ در این صورت است که آن همه سرمایه گذاری برای رشد او به ثمر می نشیند.1401/06/17
23:26:45
5.0 / 5
329
تگهای خبر: آموزش , پزشك , زندگی , مغز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی