در گفت وگو با روان ما تشریح شد

احتمال افزایشی شدن بروز آنفلوآنزا در کشور

احتمال افزایشی شدن بروز آنفلوآنزا در کشور به گزارش روان ما، یک پزشک اورژانس ضمن اشاره به زمان و چگونگی تزریق واکسن آنفلوآنزا در شرایط پاندمی کرونا، اظهار داشت: ایمنی ناشی از واکسن آنفلوآنزا با ایمنی ناشی از واکسن یادآور کرونا متفاوت می باشد. امکان تزریق همزمان این دو واکسن وجود دارد اما سفارش اینست که حدود دو تا سه هفته میان تزریق این دو واکسن فاصله قائل شوند.


دکتر حسین کرمانپور در گفتگو با ایسنا، در رابطه با زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا، اظهار داشت: یک پاسخ مقاله ای و علمی وجود دارد که اعلام می کند اول فصل پاییز این واکسن تزریق شود، اما یک پاسخ منطقی وجود دارد که می گوید زمانی باید مبادرت به تزریق واکسن آنفلوآنزا شود که این اپیدمی درحال شکل گیری است. بعنوان مثال در ایران نقاط سردسیر اپیدمی آنفلوآنزا زودتر و در نقاط گرمسیر این اپیدمی دیرتر شکل می گیرد؛ ازاین رو حدودا از اواخر شهریور تا اواسط آبان ماه فرصت تزریق واکسن آنفلوآنزا وجود دارد.
وی ادامه داد: اپیدمی آنفلوآنزا زمانی شیوع می شود که با آغاز فصل سرد افراد در اماکن سربسته کنار هم قرار می گیرند و این مورد سبب می شود ویروس را بیشتر به یکدیگر انتقال دهند. در غیر این صورت تا وقتی که در و پنجره ها باز است و افراد کنار هم تجمع ندارند، امکان گسترش آنفلوآنزا و ابتلای همه به این بیماری وجود ندارد.
او در رابطه با افرادی که لازم است واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند، بیان نمود: چند سالی است که سفارش می شود هر فردی که به این واکسن دسترسی داشت آنرا تزریق کند و دیگر محدودیت انتخاب نداریم؛ اما اگر محدودیت تعداد واکسن وجود داشت و یا تأمین واکسن به تعداد اعضای خانواده سخت بود، اولویت تزریق با بیماران زمینه ای، کسانی که با مصرف برخی داروها سیستم ایمنی بدن شان مختل شده است، سنین بالای ۷۰ سال و کمتر از پنج سال، مادران باردار، کادر درمان و بیماران پیوندی است.
کرمانپور تصریح کرد: در صورت عدم محدودیت هر فردی بالاتر از ۶ ماهگی می تواند این واکسن را تزریق کند؛ البته تنها یک محدودیت تزریق وجود دارد که آنهم در افرادی است که به تخم مرغ حساسیت دارند؛ این افراد نباید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند.
وی ادامه داد: بچه هایی که برای بار اول واکسن آنفلوآنزا را تزریق می کنند باید نیم دز اول واکسن را در ماه اول و نیم دز بعد را در ماه دوم تزریق کنند. تزریق واکسن آنفلوآنزا برای مادر آبستن و شیرده هیچ ضرری ندارد و حتی تزریق آن سفارش می شود. تزریق این واکسن آمادگی خاصی نمی خواهد و در هر شرایطی امکان تزریق آن وجود دارد.
کرمانپور درمورد فاصله زمانی مناسب میان تزریق واکسن آنفلوآنزا و کرونا، خاطرنشان کرد: نکته مهم اینست که مردم بدانند ایمنی ناشی از واکسن آنفلوآنزا با ایمنی ناشی از واکسن یادآور کرونا متفاوت می باشد. امکان تزریق همزمان این دو واکسن وجود دارد، اما سفارش اینست که حدود ۲ تا ۳ هفته میان تزریق این دو واکسن فاصله قائل شوند.
او با اشاره به اینکه معمولاً تمام واکسن های مشابه کرونا و آنفلوآنزا عوارض خفیفی خواهند داشت، اظهار داشت: واکسن آنفلوآنزا هم عوارضی مانند تب خفیف، بدن درد مختصر، آبریزش بینی محدود و... را به دنبال خواهد داشت و از آن جایی که این عوارض بعد از تزریق واکسن کرونا هم رخ می دهد، برخی سفارش می کنند که هر دو واکسن را باهم تزریق کنید تا حداقل این عوارض را یکبار تجربه کنید. بهتر است یا این دو واکسن را همزمان تزریق کنید یا اگر سهوا فاصله ای بین دو تزریق افتاد برای تزریق واکسن دوم، ۲ هفته صبر کنید.
وی ادامه داد: کسانی که در همین ایام اواخر شهریور تا اوایل آبان واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند تا اوایل بهار ایمن خواهند بود. ایمنی ناشی از تزریق واکسن آنفلوآنزا از حدود ۱۴ روز بعد از تزریق شروع می شود و باید بدانیم که بمحض تزریق واکسن ایمنی ایجاد نمی گردد و به زمان لازم است. افرادی که واکسن آنفلوآنزا تزریق می کنند در فصل سرد سال، یا سرما نمی خورند یا خیلی کمتر سرما می خورند.
این پزشک اورژانس در رابطه با روند بروز آنفلوآنزا امسال و در مقایسه با دو سال قبل، خاطرنشان کرد: به نظر می آید از آنجاییکه رعایت پروتکلهای بهداشتی نسبت به دو سال قبل کمتر شده است و افراد کمتری هم ماسک می زنند، احیانا موارد آنفلوآنزا افزایشی شود چونکه این بیماری از ذرات معلق تنفسی به سادگی قابلیت انتقال دارد و بنابراین است که در مراکز تجمعی مانند پادگان ها، مدارس و... احتمال شیوع بیماری به سایرین بیشتر وجود دارد.
او همینطور ضمن اشاره به این که مراجعات کرونایی به مراکز درمانی کاسته شده است، اظهار داشت: با رسیدن تعداد افراد بستری در آی سی یو به زیر ۳۰۰ نفر حدودا میتوان اظهار داشت که دیگر کرونا کاملا کنترل شده است و ان شاءااله آخرین موج خویش را طی کرده و بعید است که ما باز هم شاهد موج سختی مشابه آنچه که با موج دلتا تجربه کردیم، باشیم.1401/07/03
14:05:58
5.0 / 5
152
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی