عضو شورای عالی نظام پزشكی مطرح كرد

حوزه سلامت کشور نیازمند جراحی بزرگ و اساسی

حوزه سلامت کشور نیازمند جراحی بزرگ و اساسی به گزارش روان ما، عضو شورایعالی نظام پزشکی ضمن اشاره به اینکه حوزه سلامت کشور احتیاج به یک جراحی بزرگ و اساسی دارد؛ اظهار داشت: ماهانه بیشتر از ۸۰ میلیون خدمت از جانب جامعه پزشکی به مردم عرضه می شود و این در شرایطی است که عرضه دهندگان خدمات سلامت با مشکلات عدیده ای همچون نبود تعرفه عادلانه و تورم و نوسانات ارزی مواجهند.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، دکتر یدالله سهرابی با بیان این مطلب اظهار داشت: بعد از شیوع ویروس کرونا در کشور و کاهش بار مراجعات به مراکز درمانی، جامعه پزشکی باوجود تمام جانفشانی ها با معضل تأمین معیشت مواجه گردید و با توقف خیلی از اعمال جراحی الکتیو و محدود نمودن تعداد ویزیت بیمار در طول روز، خیلی از همکاران توان تأمین هزینه های زندگی خویش را نداشتند.
وی ادامه داد: یکی از دغدغه های اصلی جامعه پزشکی تعرفه های ناعادلانه و غیرمنطقی است که هر ساله بر سر تعیین آن بحث های زیادی صورت می گیرد، اما در نهایت آن چه از جانب هیات وزیران مصوب می شود، مورد رضایت همکاران واقع نمی شود چونکه هزینه ها و درآمدها با یکدیگر همخوانی ندارد.
عضو شورای عالی نظام پزشکی با تأکید بر اینکه سیستم سلامت یکی از پرمراجعه ترین حوزه ها در کشور به سبب ارائه خدمت به مردم است، اشاره کرد: نیازمند یک جراحی بزرگ و اساسی در این عرصه هستیم تا با وقوع حوادث غیرمترقبه و مسائلی از این قبیل نه مردم در تأمین نیازهای سلامت خود و دریافت خدمات درمانی گرفتار چالش شوند و نه جامعه پزشکی به عنوان عرضه دهنده خدمت دغدغه تأمین مواد مصرفی و تجهیزات پزشکی و همینطور تأمین معاش خویش را داشته باشد.
سهرابی با گریزی به مبحث الکترونیکی شدن خدمات سلامت بیان کرد: جامعه پزشکی همواره قانون مدار بوده و جزو نخستین گروه هایی است که حاکمیت را در اجرای طرح های خود برای عرضه خدمات بهتر در زمینه بهداشت و درمان یاری می کند؛ اما همواره برای دریافت مطالبات خود گرفتار معضل است.
وی با اشاره به اینکه ماهانه بیشتر از ۸۰ میلیون خدمت از جانب جامعه پزشکی به مردم عرضه می شود؛ اظهار داشت: گروههای مختلف جامعه پزشکی برای ارائه خدمت به بیماران نیازمند تأمین تجهیزات و اقلام مصرفی هستند که این امر متاثر از نوسانات ارزی و تورم موجود در جامعه است. از طرف دیگر افزایش قیمت حامل های انرژی، اجاره بها، افزایش حقوق و دستمزد و... در تعیین تعرفه های خدمات سلامت لحاظ نمی شود و همکاران برای ادامه کارهای اقتصادی خود با عدم تأمین نقدینگی مواجهند.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، وی ادامه داد: سالهای متمادی است که این موارد بیان می شود اما سیاستگذاران به آن توجهی نکرده و همواره جامعه پزشکی را مقصر می دانند؛ در صورتیکه پزشکان تافته جدا بافته از مردم نیستند و تمام مشکلات اقتصادی موجود در جامعه برای همکاران پزشک هم وجود دارد.
عضو شورای عالی نظام پزشکی یاد آور شد: سیاست گذاری های سیستم سلامت و تعیین تعرفه خدمات پزشکی احتیاج به جراحی بزرگ و اساسی دارد تا در سال های آتی گرفتار معضلات مزمن نباشیم.1401/08/29
15:10:58
5.0 / 5
208
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی