در گفت وگو با روان ما اعلام شد

طرح امحاء استاندارد داروها

طرح امحاء استاندارد داروها به گزارش روان ما، مدیرکل دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو از اجرای طرح امحاء استاندارد داروها در انتهای سال جاری اطلاع داد و اظهار داشت: پایلوت این طرح پارسال انجام شد و امیدواریم بتوانیم این برنامه را در اسفند ماه سال جاری باردیگر اجرا نماییم تا مردم داروهای مازادشان را جمع اوری کرده و به داروخانه های منتخب تحویل دهند.


دکتر نوشین محمدحسینی در گفتگو با ایسنا، در رابطه با نحوه امحاء داروهای بدون مصرف یا تاریخ مصرف گذشته، اظهار داشت: طرحی در زمینه تحویل داروهای بدون مصرف یا تاریخ مصرف گذشته به داروخانه ها داشتیم که از جانب ۱۰۰ داروخانه منتخب در شهر تهران و به صورت پایلوت انجام شد. البته داروخانه ها به نحوی انتخاب شده بودند که از نظر جغرافیایی تمام تهران را پوشش دهند. با اجرای این طرح، حجم بسیار زیادی دارو جمع آوری شد.
وی افزود: بدین سان علاوه بر این که از ورود این داروها به طبیعت جلوگیری شد، این داروها به شرکت هایی که آنها را بی خطر کرده و با روش صحیح امحاء می کنند، ارسال و به صورت مجانی این اقدامات انجام شد و از همه دست اندرکاران آن تشکر می نماییم.
وی ادامه داد: نتایج پایلوت این طرح آماده انتشار است، اما باید توجه کرد که کشوری شدن آن نیازمند همراهی افراد بسیاری است. در پایلوت این طرح، شرکت ها تقبل کرده بودند که تا پنج تن زباله دارویی را به صورت مجانی بی خطرسازی کنند، اما ادامه این کار مستلزم پرداخت هزینه امحاء و حمل و نقل است. باید توجه کرد که شرکتهای امحاءکننده در سه شهر قزوین، ساوه و اصفهان قرار دارند که زباله های دارویی باید به آنجا حمل و امحاء شوند. طبیعتا این اقدام هزینه های بزرگی را می طلبد که باید از کمک خیرین و دوستداران محیط زیست استفاده نماییم.
محمدحسینی تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم این برنامه را در اسفند ماه سال جاری باردیگر اجرا نماییم تا در زمانی که مردم درحال خانه تکانی هستند، داروهایشان را هم جمع آوری کرده و به داروخانه های منتخب تحویل دهند. بر این اساس ما از راه داروخانه های منتخبی که اعلام می نماییم، داروهای بدون مصرف و تاریخ مصرف گذشته را جمع آوری کرده و به صورت درست امحاء نماییم. ازاین رو مردم فعلاً داروهایشان را نگه دارند تا باردیگر داروخانه های منتخب را اعلام نماییم. در عین حال مردم داروهایشان را در دو بخش مایع و جامد جداسازی کنند تا نشت و شکستگی اتفاق نیفتد.
منبع:

1401/09/04
13:11:02
5.0 / 5
201
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی