در گفت وگو با روان ما تشریح شد

احتمال روند افزایشی کرونا در زمستان

احتمال روند افزایشی کرونا در زمستان به گزارش روان ما، یک اپیدمیولوژیست با اشاره به اینکه احتمال افزایش مجدد آنفلوآنزا و بخصوص کرونا در زمستان وجود دارد، در عین حال نسبت به تجویز و مصرف بی رویه آنتی بیوتیک و دگزامتازون اخطار داد.دکتر بابک عشرتی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به وضعیت مبتلا شدن به آنفلوآنزا و کرونا در کشور، اظهار داشت: هم اکنون به صورت کلی تعداد موارد کرونا و آنفلوآنزا در کشور رو به کاهش است. روند سالیانه بیماری های حاد تنفسی در کشور هم سال جاری زودتر شروع شد و هم طبعا زودتر رو به کاهش می گذارد. البته اینطور نیست که شرایط شهریور ماه را داشته باشیم، اما رو به کاهش گذاشته است.

وی با اشاره به اینکه آنفلوآنزایی که سال جاری با آن مواجه بودیم، سوش های قدیمی H۱N۱ و بخشی هم H۳N۲ بود، اظهار داشت: بر این اساس سال جاری در مبتلا شدن به آنفلوآنزا با سویه عجیب و جدیدی درگیر نبودیم و میتوان اظهار داشت که حدودا شرایط مانند سالهای پیش از کرونا بوده است. منتها سال جاری یک خصوصیت که در اپیدمی آنفلوآنزا وجود داشت، این بود که علایم تنفسی را در کودکان بیشتر شاهد بودیم، اما به لحاظ تعداد و روند، حدودا شرایط مانند پیش از کرونا بود.
احتمال روند افزایشی کرونا در زمستان
عشرتی در رابطه با احتمال مواجه شدن با موج دیگری از آنفلوآنزا یا کرونا در زمستان، اظهار داشت: احتمال این که باردیگر در زمستان هم در زمینه آنفلوآنزا و بخصوص در کرونا افزایش موارد را داشته باشیم، وجود دارد. باید توجه کرد که به صورت کلی وقتی سطح ایمنی جامعه نسبت به ویروسی کاسته می شود، مردم جامعه نسبت به آن ویروس حساس می شوند و در نتیجه احتمال ابتلایشان بالا می رود. بر همین مبنا هم احتمال دارد که در بیماری کرونا در زمستان افزایش موارد را داشته باشیم.

وی در رابطه با امکان افزایش مرگ های کرونایی در زمستان هم اظهار داشت: این مورد به سویه در گردش کرونا بستگی دارد و اگر سویه جدیدی با کشندگی بالاتر شیوع یابد، امکان افزایش موارد مرگ هم وجود دارد؛ اما فعلاً انواعی از اُمیکرون بعنوان سویه مهم و غالب در دنیا شناخته می شود. فعلاً هم با جهش خطرناکی مواجه نبودیم، اما نباید فراموش نماییم که جهش های کرونا زیاد است و امکان دارد به سمت خطرناک شدن پیش رود یا این که به سمت خفیف شدن پیش رود.
نحوه تشخیص کرونا از آنفلوآنزا
وی در رابطه با نحوه افتراق کرونا و آنفلوآنزا اظهار داشت: به لحاظ بالینی نمی توان کرونا را از آنفلوآنزا افتراق داد و به صورت دقیق با آزمایش و تست PCR است که مشخص می شود که فردی به کرونا مبتلاست یا آنفلوآنزا. در عین حال هر دو بیماری علایم تنفسی دارند. در سویه اُمیکرون کرونا علایم عموما گلودرد، سرفه و آبریزش بینی است و در آنفلوآنزا هم همین علایم وجود دارد. البته امکان دارد بدن درد در آنفلوآنزا بیشتر و در کرونا کمتر باشد. در عین حال اگر قسمت های تحتانی دستگاه تنفس گرفتار شود، تب و لرز و سرفه شدیدتر و حال عمومی بیمار بدتر می شود.

عشرتی در رابطه با مدت زمان مراقبت برای عدم انتقال بیماری به دیگران، اظهار داشت: بیماران باید تا سه روز پس از زمان از بین رفتن علایم مراقبت کنند. البته عمده میزان عفونت زایی با قطع شدن علایم برطرف می شود و اگر بیماران تا سه روز پس از رفع علایم هم استراحت کرده و مراقبت کنند، کاملا میتوان مطمئن بود که بیماری را به دیگران منتقل نمی کنند.
شرایط تجویز و مصرف آنتی بیوتیک و دگزامتازون
این اپیدمیولوژست تصریح کرد: از مردم خواهش می کنم که به صرف سرماخوردگی، گلودرد، آبریزش بینی و حتی سرفه، آنتی بیوتیک را به صورت خودسرانه مصرف نکنند. هیچ یک از این موارد دلیلی بر مصرف آنتی بیوتیک نیست. چونکه عمده بیماری های حاد تنفسی که حالا با آن مواجهیم، ویروسی است و در شرایط عادی همین که فرد استراحت کند، مایعات بخورد و تب بُر بخورد، کفایت می کند و نیازی به آنتی بیوتیک نیست. باید توجه کرد که مصرف بی مورد آنتی بیوتیک، خطرش بسیار بیشتر است و می تواند منجر به مقاومت آنتی بیوتیکی شده و با میکروب های عجیب و غریب که درمان های سختی دارند، مواجه شویم. ازاین رو خواهشم اینست که مردم از پزشک درخواست آنتی بیوتیک نکنند. آنتی بیوتیک فقط در بیماری های میکروبی و آن هم در شرایط خاص خودش تجویز می شود.

عشرتی اظهار داشت: در عین حال تجویز دارویی مانند دگزامتازون هم در شرایط سبک و سرپایی مبتلا شدن به بیماری درست نیست. در ظاهر مصرف دگزامتازون آب روی آتش ریختن است، اما این دارو جزو کورتون هاست و مشکلات خاص خودش را دارد. اصلا دگزامتازون دارویی بیمارستانی است و در حوزه سرپایی خیلی درست نیست که استفاده گردد.

منبع:

1401/09/11
13:25:13
5.0 / 5
218
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی