روش زیركانه محققان برای نجات بیماران مبتلا به آلزایمر

روش زیركانه محققان برای نجات بیماران مبتلا به آلزایمر به گزارش روان ما تعدادی از پژوهشگران ˮامپریال کالج لندنˮ در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند یک مولکول مبتنی بر فلز می تواند از رشد پپتیدهای بیماری آلزایمر جلوگیری نماید.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، آلزایمر نوعی از زوال عقل است که تقریباً ۵۰ میلیون نفر در سرتاسر جهان به آن مبتلا هستند. با گذشت زمان بیماران مبتلا به آلزایمر مبتلا به اختلال شدید حافظه شده و توانایی انجام کارهای روزمره را از دست می دهند.
یکی از علایم مشخص بیماری آلزایمر تجمع پپتید آمیلوئید- بتا (Aβ) در مغز است. اخیراً دانشمندان امپریال کالج لندن یک مولکول مبتنی بر فلز بوجود آورده اند که از تشکیل پپتید آمیلوئید بتا جلوگیری می کند. محققان در مطالعه با استفاده از امواج فراصوت دریافتند که این مولکول تازه بوجود آمده می تواند از سد خونی مغزی موش ها عبور کرده و بخشی از مغز را که در آن پپتیدهای صدمه زننده اغلب تجمع می کنند، مورد هدف قرار دهد.
در ادامه آزمایشات، محققان انگلیسی دریافتند که این مولکول مبتنی بر فلز در پیشگیری از تجمع آمیلوئید-بتا بسیار مؤثر است و برای سلول هایی مانند سلول های مغز انسان هم سمی نیست و می تواند با کمک روشی خاص و با استفاده از میکروحباب ها و امواج فراصوت متمرکز، از سد خونی مغزی موش ها عبور کند.
این مولکول مبتنی بر کبالت است و توسط اتم های مولکول های آلی احاطه شده است که آن اتم ها یک مجموعه را می سازند و طی آن به پپتیدهای آمیلوئید-بنا متصل شده و سبب پیشگیری از رشد و اتصال آنها به یکدیگر می شود. دانشمندان با استفاده از یک تکنیک تشخیص دادند که آیا این مولکول می تواند از سدخونی مغزی عبور کند یا خیر و آن روش هم تزریق مولکول مذکور در کنار میکروحباب های رگ های مغز موش بود.
وقتی امواج فراصوت به سمت مغز فرستاده می شد، میکروحباب ها به سرعت به هر جهت حرکت می کردند و با این کار سد خونی مغزی را باز کرده و به مولکول اجازه می دادند تا به روشی غیر تهاجمی و هدفمند وارد مغز شود. با انجام این کار محققان توانستند امواج فراصوت را بر روی ناحیه هیپوکامپ مغز که اغلب و در اوایل بیماری آلزایمر محل تجمع آمیلوئید بتا است، متمرکز کنند. آنها همینطور با رساندن مولکول به بخش هیپوکامپ سمت چپ توانستند نشان دهند که هدف گیری فراصوت چقدر می تواند خاص و دقیق باشد.
منبع:

1400/04/24
15:55:06
5.0 / 5
317
تگهای خبر: اختلال , بیمار , بیماری , مغز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی