نمكی:

شهر سالم شهری است که در آن به جای پارکینگ طبقاتی، ایستگاه دوچرخه بسازیم

شهر سالم شهری است که در آن به جای پارکینگ طبقاتی، ایستگاه دوچرخه بسازیم به گزارش روان ما وزیر بهداشت خصوصیات شهر سالم را برشمرد.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در مراسم انتخاب شهر سهند تبریز بعنوان شهر سالم از جانب سازمان جهانی بهداشت، اظهار داشت: شهر سالم بعنوان یک پدیده بسیار مقدس در کتب آسمانی آمده است که خداوند به شهر سالم قسم یاد کرده است. افتخار دارم که خدود ۳۰ سال پیش نخستین مجری پروژه شهر سالم در منطقه ۲۰ تهران بودم. منطقه ۲۰ تهران یکی از بدترین شرایط زیست را داشت و پس از آن تبدیل به یکی از بهترین مناطق به منظور زندگی مردم تبدیل شد. بعد از آن در شهرهای دیگری پروژه را ادامه دادیم اما متاسفانه وقتی از وزارت خانه رفتیم، چراغ این پروژه خاموش شد و امروز خوشحالم که بار دیگر این حرکت درست با همکاری دوستان معاونت بهداشتی و... اینکار محقق شد.
وی ادامه داد: امروز توجه به شهر سالم بعنوان یکی از مهم ترین پدیده هایی که می تواند در بهداشت روان و تاثیرگذاری بر مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت کارساز باشد بعنوان یکی از اصلی ترین پروژه ها باید مورد توجه قرار گیرد. ما فقط نمی توانیم نگاه اصلاح کالبدی به ساختار شهرها داشته باشیم. از دیدگاه ما در نظام سلامت شهر سالم شهری است که اتمسفر رشد سالم شهروندان را فراهم آورد، شهروند در آن احساس امنیت شغلی، سیاسی، اقتصادی و... داشته باشند.
وی افزود: شهر سالم شهری است که شهروند خویش را در اداره شهر مفید و موثر بداند. اگر دولت ها بگونه ای عمل کنند که شهروندان به شکل مویرگی و خانه و محله در اداره شهر دخالت کنند با تغییر دولت ها و شهرداران مردم احساس بی نظمی و عدم امنیت نمی کنند. بمحض این که یک مقام دولتی تغییر می کند متاسفانه شهروندانمان برای اداره امور شهر مضطرب می شوند. شهر سالم شهری است که مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت یا SDH در آن مورد توجه ویژه قرار گیرد. شهر سالم شهری است که مولفه مهم زیست محیطی و تأثیر آن بر سلامت شهروند لحاظ شود و شهری است که کاهش آلاینده ها بعنوان یکی از اصلی ترین اصول مورد توجه قرار گیرد.
نمکی تصریح کرد: وقتی صحبت از آلاینده ها می نماییم، آلاینده های زیست محیطی و ذرات معلق و آلاینده صوتی است. شهر سالم شهری است که مشارکت بین بخشی قویا در آن رعایت شود و فرماندار بعنوان هماهنگ کننده فعالیت در بخش دولتی و خصوصی ارتباط منطقی فراهم آورد. شهر سالم شهری است که مهربانی، صمیمیت و مشارکت و دوستی محور زندگی شهروندانش باشد.
وی ادامه داد: شهر سالم شهری است که در آن به جای ساختن پارکینگ طبقاتی، ایستگاه دوچرخه فراهم نماییم و پیاده روهای آرام و سبز و دلپذیر برای ورزش شهروندان فراهم نماییم و به مردم شهر سبک درست زندگی کردن بیاموزیم. شهر سالم شهری است که مردم برای سلامت جسم، روان و جامعه احساس امنیت و توسعه کنند. امیدوارم در آینده نزدیک باز هم شاهد احیای این پروژه ملی باشیم و شهرهای بیشتری در آینده این گواهی نامه را دریافت نمایند.1400/05/20
01:00:58
5.0 / 5
1208
تگهای خبر: امنیت , بهداشت , زندگی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی