افسردگی بعد از زایمان چیست؟

افسردگی بعد از زایمان چیست؟ روان ما: لرستان یک روانشناس اظهار داشت: افسردگی بعد از زایمان ترکیب پیچیده ای از تغییرات جسمی، عاطفی و رفتاری است که امکان دارد بعد از زایمان اتفاق بیفتد.


مسلم سیاه بیشه در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به اینکه افسردگی بعد از زایمان با تغییرات شیمیایی، اجتماعی و روان شناختی ناشی از بچه دار شدن مرتبط می باشد، اظهار نمود: این اصطلاح در واقع طیف وسیعی از تغییرات جسمی و روحی را در زنی که اخیرا صاحب فرزند شده است توصیف می کند، اما خبر خوب این است که این اختلال روان شناختی با دارو و مشاوره قابل درمان است.
وی افزود: تغییرات شیمیایی که در جریان افسردگی بعد از زایمان اتفاق می افتد به علت اُفت سریع هورمون ها بعد از تولد نوزاد است، گرچه ارتباط واقعی بین این اُفت هورمونی و افسردگی هنوز معلوم نیست، اما آنچه مشخص است این است که در دوران حاملگی سطح هورمون های استروژن و پروژسترون افزایش می یابد و بعد از زایمان به شدت افت می کند، درواقع تقریباً سه روز بعد از زایمان سطح این هورمون ها به آنچه پیش از حاملگی بوده است برمی گردد.
سیاه بیشه اضافه کرد: علاوه براین تغییرات شیمیایی، اجتماعی و روانی ناشی از بچه دار شدن، خطر مبتلا شدن به این نوع افسردگی را زیاد می کند.
این روانشناس اظهار داشت: علایم افسردگی بعد از زایمان چیزی شبیه به تغییراتی است که به صورت معمول پس از تولد نوزاد اتفاق می افتد، مشکلات خواب، تغییر اشتها، خستگی بیش از اندازه، کاهش میل جنسی و تغییرات مکرر خُلق و خو جزو این موارد هستند، اما موارد دیگری از علایم افسردگی هم در مادران مبتلا به این بیماری وجود دارد که چندان هم طبیعی نیست، مانند داشتن خُلق و خوی افسرده همراه با از دست دادن حس لذت، احساس بی ارزشی، نااُمیدی و درماندگی، فکر کردن به خودکُشی و آسیب زدن به خود، نوزاد یا افراد دیگر است.
وی در پاسخ به این سوال که چه عواملی خطر مبتلا شدن به افسردگی بعد از زایمان را افزایش می دهد؟، خاطرنشان کرد: عوامل زیادی وجود دارد که خطر مبتلا شدن به افسردگی بعد از زایمان را زیاد می کند ازجمله آنها میتوان به سابقهی افسردگی قبل از حاملگی یا در طول دوران بارداری، سن مادر هنگام حاملگی مهم می باشد، جوان تر بودن مادر خطر مبتلا شدن به افسردگی بعد از زایمان را زیاد می کند، امکان دارد فرد درباره ی حاملگی گرفتار تردید باشد و از تمایل و آمادگی خود برای مادر شدن اطمینان کامل نداشته باشد، هرچه مادر فرزندان بیشتری داشته باشد، احتمال ابتلای او به افسردگی در حاملگی های بعدی افزایش می یابد، داشتن سابقه افسردگی یا اختلال ناخوشی پیشاقاعدگی، فرد بیمار همیشه از حمایت اجتماعی مشروط برخوردار بوده است، یعنی مادر تازه فارغ شده، همیشه در برابر رفتار یا دادن امتیاز خاصی توجه دریافت کرده است، تنهایی و تعارضاتی که در زندگی زناشویی فرد وجود دارد.
سیاه بیشه اظهار داشت: اغلب تازه مادران، افسردگی بعد از زایمان را تجربه می کنند اما معمولا از هر ده نفر، یک نفر افسردگی شدید و طولانی تری خواهد داشت و از هر هزار نفر، یک نفر گرفتار نوع شدید و جدی تر افسردگی بعد از زایمان، یعنی جنون بعد از زایمان خواهد شد.
این روانشناس ضمن اشاره به اینکه سه نوع متفاوت افسردگی بعد از زایمان وجود دارد، اضافه کرد: نخستین مورد افسردگی عامیانه یا بسیار خفیف است که در اصطلاح عامیانه به آن افسردگی بعد از زایمان گفته می شود، این نوع افسردگی در اغلب مادران درست بعد از زایمان و در همان روزهای ابتدایی رخ می دهد و از نظر روان شناسی کاملاً طبیعی است؛ چون وقتی فرد مادر می شود به علت تغییر شرایط، نوسانات خلقی ناگهانی پیدا می کند.
وی افزود: فرد در وهله اول بسیار خوشحال و بلافاصله بسیار غمگین می شود، امکان دارد بی جهت گریه کند، تحریک پذیر، بی تاب، بی قرار و مضطرب شود، احساس تنهایی کند و اغلب غمگین باشد، این نوع افسردگی غالباً از چند ساعت تا چند هفته پس از زایمان طول می کشد.
سیاه بیشه اضافه کرد: آنچه افراد عادی بعنوان افسردگی بعد از زایمان می شناسند، همین درجه از افسردگی است که معمولا برای بهبود به یاری درمانگر نیاز ندارد و در اثر ارتباط با تازه مادران دیگر، تعامل و صحبت با آنها از بین می رود.
این روانشناس ضمن اشاره به اینکه آنچه به لحاظ علمی بعنوان افسردگی بعد از زایمان شناخته می شود که اغلب چند روز یا چند هفته بعد از تولد نوزاد اتفاق می افتد، بیان نمود: این نوع افسردگی نه تنها بعد از تولد فرزند اول بلکه بعد از هر نوبت زایمان امکان دارد رخ دهد، غم و اندوه، ناامیدی، اضطراب و تحریک پذیری در این نوع افسردگی شبیه به افسردگی نوع اول اما بسیار شدیدتر و گسترده تر وجود دارد.
وی ضمن اشاره به اینکه این نوع افسردگی معمولا فرد را از انجام کارهای روزمره بازمی دارد، اظهار داشت: هنگامی که توانایی عملکرد مادر تحت تاثیر قرار می گیرد، بدانید که افسردگی بعد از زایمان بیماری جدی است که با مشاوره و دارو قابل درمان است، اما اگر مادر یا اطرافیان او نسبت به درمان آن بی تفاوت باشند، علایم بیماری تشدید خواهد شد.
سیاه بیشه ضمن اشاره به اینکه جنون بعد از زایمان یک بیماری روانی بسیار جدی است که اغلب در سه ماه اول بعد از زایمان مادران را درگیر می کند، افزود: در این شرایط مادر از حقیقت فاصله می گیرد و گرفتار توهم می شود؛ صدای کسی را می شنود که با او حرف می زند، موارد غیرمتعارف به نظرش می رسد و چیزهایی را که وجود خارجی ندارند به وضوح می بیند.
این روانشناس افزود: البته معمولا توهمات بصری در این موارد شدت کمتری دارد، سایر علایم این نوع بیماری شامل بی خوابی، احساس آشفتگی و عصبانیت، بی قراری و قدم زدن مداوم است، در این نوع افسردگی فرد احساسات و رفتارهای عجیب و غریبی از خود بروز می دهد.
وی ادامه داد: افراد مبتلا به جنون بعد از زایمان به درمان فوری نیاز دارند و اغلب باید دارو مصرف کنند، از آنجائیکه جنون بعد از زایمان یک مشکل روانی حاد است، در بعضی موارد بیمار باید بستری شود چونکه امکان دارد به خود و اطرافیانش صدمه برساند.
سیاه بیشه در ارتباط با مقابله با افسردگی بعد از زایمان، خاطرنشان کرد: فرد مبتلا باید از دیگران درخواست کمک نماید و اجازه بدهد اطرافیان بدانند چگونه می توانند به او کمک کنند، از توانایی های خود و نوزادش انتظارات واقع بینانه داشته باشد، ورزش، پیاده روی و خروج از منزل می تواند برای فرد مفید باشد، فرد مبتلا باید بداند که هرکس در زندگی هم روزهای خوب و هم روزهای بد دارد، رژیم غذایی معقول می تواند خیلی مفید باشد و بهتر است از مصرف الکل و کافئین اجتناب شود.
این روانشناس در پاسخ به این سوال که افسردگی بعد از زایمان چگونه درمان می شود؟، بیان نمود: درمان افسردگی بعد از زایمان بسته به نوع و شدت علایم در بیمار متفاوت می باشد، درمان هایی مانند داروهای ضد اضطراب و افسردگی، روان درمانی و مشارکت در گروههای آموزشی و حمایت کننده تاثیر شگرفی در درمان این نوع افسردگی دارد.
وی ضمن اشاره به اینکه اگر فرد گرفتار جنون بعد از زایمان شده باشد معمولاً برای او داروهای قوی تجویز می شود و در خیلی از موارد باید بستری شود، اظهار داشت: این تصور که مادر شیرده نمی تواند از داروهای ضد افسردگی و اضطراب و داروهای در ارتباط با جنون بعد از زایمان استفاده نماید.1401/02/28
13:49:29
5.0 / 5
210
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی