متخصص جراحی مغز و اعصاب عنوان كرد؛

مهم ترین دردهای گردنی

مهم ترین دردهای گردنی متخصص جراحی مغز و اعصاب، دردهای گردنی را جزو پنج درد اصلی و شایع عنوان نمود و به بیان مهم ترین دردهای گردنی پرداخت.به گزارش روان ما به نقل از مهر، علیرضا زالی، ضعف عضلات گردن، نشست های طولانی، استفاده از کامپیوتر، تبلت و موبایل را از علل بروز این دردها عنوان نمود که به علت کم تحرکی و عدم ورزش های مناسب، عضلات ضعیف شده و سبب تغییراتی در قوس گردن و درنتیجه بروز دردهای گردن می شود.
وی با اشاره به اینکه در گذشته بیشترین شیوع دردهای گردنی در گروه سنی ۲۵ تا ۵۰ سال مشاهده می شد، تصریح کرد: امروزه به علت استفاده بیش از اندازه از وسایل الکترونیک مثل تبلت و موبایل شاهد افزایش شیوع دردهای گردنی در کودکان و نوجوانان هستیم.
به گفته زالی، سر انسان بین ۴ تا ۶ کیلو وزن دارد و در صورتیکه ۱۵ درجه خم شود حدود ۱۲ کیلوگرم فشار مضاعف به گردن و ستون فقرات وارد می شود و اگر ۶۰ درجه خم شود این فشار به ۲۷ کیلوگرم افزایش می یابد.
این متخصص جراحی مغز و اعصاب، شایع ترین علت درد گردن را فشار بیش از اندازه و کشش به گردن عنوان نمود و ضمن اشاره به اجزای مختلف گردن نظیر عضلات و لیگمان ها و دیسک ها و مهره ها، اضافه کرد: با عنایت به این که مهره های گردن بسیار پرنوسان و پرتحرک هستند جای مناسبی برای بروز آرتروز و دردهای گردنی هستند.
وی در مورد رگ به رگ شدگی گردن، اظهار داشت: هر جا که عضله یا رباط کشیده شود و این کشش بیش از اندازه توان و تاب آوری آن عضله یا رباط باشد اصطلاحاً می گوئیم که گرفتار رگ به رگ شدگی شده است.
زالی اضافه کرد: اگر این مورد در فردی مکرر رخ دهد به معنای ضعیف بودن عضلات و رباط های و عدم رعایت بهداشت مناسب گردن است.
وی ضمن اشاره به این که بیشتر از ۹۰ درصد دردهای گردنی دردهای معمولی است که سبب نگرانی نیستند به بیان مهم ترین دردهای گردنی پرداخت و اظهار داشت: دردهای گردنی که بیشتر از سه هفته زمان ببرد، دردهای گردنی که به مرور زمان شدت آنها افزایش یابد، دردهای گردنی که همراه با سردرد شدید و تب باشد، دردهای گردنی که با خم شدن سر به سمت جلو افزایش می یابد بخصوص اگر همراه با تب باشد، دردهای گردنی که همراه با انتشار به دست باشد، دردهای گردنی که همراه با بی حسی، گزگز، مورمور شدن و ضعف در اندام های فوقانی باشد و دردهای گردنی که همراه با عدم تعادل باشد
این متخصص جراحی مغز و اعصاب در ادامه به بیان توضیحاتی در مورد روش های درمان و جراحی برای درمان دردهای گردنی پرداخت.
وی، نشستن طولانی مدت، عدم رعایت ارگونومی مناسب در محل کار، خم شدن طولانی مدت سر، عضلات ضعیف و سابقه خانوادگی را همچون عوامل خطر در بروز دیسک گردن و دردهای گردنی برشمرد و خاطرنشان کرد که این افراد بیشتر در معرض ابتلاء به اختلالات گردنی و دردهای در ارتباط با آن قرار دارند.
زالی در ادامه، تقویت عضلات گردنی را در درمان دردهای مزمن گردنی بسیار مهم و ضروری برشمرد.
وی با تکیه بر نقش تقویت عضلات در کاهش و جلوگیری از دردهای مزمن گردن، اظهار داشت: افرادی که عضلات قوی، مستحکم و با صلابت دارند کمتر گرفتار آرتروز، دیسک گردن و دردهای گردنی می شوند و در صورت بروز آنها کمتر احتیاج به جراحی پیدا کنند.
این جراح مغز و اعصاب ضمن اشاره به اهمیت ورزش های گردن در درمان دردهای گردنی، تصریح کرد: ورزش های مناسب با عنایت به شرایط و ضعف عضلات بیمار توسط متخصص فیزیوتراپ تجویز می شود و می تواند سبب تقویت عضلات و رباط ها و لیگمان های گردن و کاهش خیلی از دردها شود.
زالی تصریح کرد: این ورزش ها باید توسط متخصص فیزیوتراپی تجویز شود و در غیر این صورت امکان دارد که سبب وارد شدن فشار بیش از اندازه به بیمار و صدمه شود.
وی ضمن اشاره به دردهای گردنی ثانویه اظهار داشت: منشأ بعضی از دردهای گردنی امکان دارد در محل دیگری باشد که با عنایت به علایم بیمار توسط متخصص تشخیص داده می شود.
زالی دردهای منتشره به دست را مهم برشمرد و خاطرنشان کرد: پزشک از راه علایم و درد می تواند منشأ این دردها و علت آنرا تشخیص دهد و نقشه جغرافیایی اختلالات حسی در فرد را پیدا کرد.
وی تصریح کرد: دردهای در ارتباط با نواحی و قسمت های مختلف کف دست و لاغر شدن عضلات این ناحیه هم باید مورد توجه قرار گیرد چونکه امکان دارد علایم پیشرفت کند.
زالی تصریح کرد: معمولا اگر دردهای گردنی کمتر از سه هفته زمان ببرد احتیاج به اقدامات تشخیصی خاصی ندارد. اما اگر درد گردن همراه با علائمی نظیر بی حسی، گزگز، اختلال در راه رفتن، عدم تعادل باشد یا بیشتر از سه هفته طول کشیده باشد پزشک از اقدامات تشخیصی نظیر MRI و نوار عصب عضله برای پیگیری بیشتر و استفاده می نماید.

1401/03/31
23:10:52
5.0 / 5
183
تگهای خبر: اختلال , بهداشت , بیمار , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی