بهمنی كه با كرونا بر سر سیستم سلامت خراب می شود

هشدار نسبت به ورشكستگی بیمارستان ها در بحران كرونا

هشدار نسبت به ورشكستگی بیمارستان ها در بحران كرونا روان ما: رئیس بیمارستان آیت الله طالقانی با اشاره به تشدید مشكلات اقتصادی بیمارستان ها در بحران كرونا بر لزوم حمایت مالی از بیمارستان ها و تخصیص تخفیف های مالیاتی در این شرایط تاكید نمود.


دکتر رضا زندی در گفت و گو با ایسنا ضمن هشدار نسبت به افزایش تصاعدی آمار مبتلاشدن به کرونا در کشور و در عین حال کاهش ظرفیت درمانی بیمارستان ها نسبت به ماه های اسفند و فروردین، اظهار نمود: متاسفانه به دنبال حذف محدودیت ها و بازگشایی ها و در کنار آن رهاسازی رعایت اصول بهداشتی و حفاظتی از طرف مردم، امروز شاهد افزایش تصاعدی آمار مبتلاشدن و بستری بیماران کرونایی هستیم، این در حالیست که کادر درمان و نظام سلامت پس از پنج ماه ارائه خدمت بی وقفه خسته و فرسوده شده و همچون ماه های اول توان ارائه خدمت ندارد.

تبعات جبران ناپذیر تاخیر در درمان بیماران غیرکرونایی
وی با اعلان اینکه همزمان با افزایش پیک بیماری، بیمارستان ها مجبورند ظرفیت خود برای پذیرش بیماران کرونایی را بالا برند، عنوان کرد: در این شرایط بیمارستانها باید برخی بخش ها را تعطیل و ظرفیت آنرا به بیماران کرونایی اختصاص دهند مشابه همان شرایطی که در اسفند و فروردین رخ داد، با این وجود باید توجه داشته باشیم که بیشتر بیمارستان های دانشگاهی خدمات ویژه و تخصصی ارائه می کنند و پس نمی توان بیش از این درمان بیماران غیرکرونایی را به خاطر بیماران کرونایی به تعویق انداخت.
وی افزود: پنج ماه از زمان شیوع ویروس کرونا گذشته و این شرایط هچنان ادامه دارد و شاید تا ماه ها و سال های آینده همراه ما باشد، در این شرایط آیا می توان ارائه خدمت به بیماران دارای شرایط حاد غیرکرونایی مانند بیماران سرطانی، پیوندی، قلبی و عروقی و غیره را به انتها این بحران موکول کرد؟

ضرورت توجه بیشتر به سرمایه های انسانی نظام سلامت
دکتر زندی با اشاره به اهمیت سرمایه های انسانی نظام سلامت، عنوان کرد: در شرایط بحران با اهمیت تر از تجهیزات و امکانات و تخت های بیمارستانی، مساله ظرفیت نیروهای انسانی تخصصی و فوق تخصصی و در کل کادر درمان است و باید در نظر داشته باشیم که این ظرفیت ها در بیمارستان ها به خصوص در بخش دولتی محدود است، پس ادامه این روند تصاعدی مبتلاشدن و عدم توجه به رعایت اصول بهداشتی از طرف مردم، بزودی نظام ارائه خدمات درمانی را با محدودیت و چالش جدی روبرو می کند.
وی با اعلان اینکه پیک تصاعدی مبتلاشدن در جامعه منجر به درگیری های گسترده در میان نیروهای انسانی بخش سلامت شده، اظهار داشت: همین مساله منجر به تعطیلی بخش ها، افت ظرفیت نیروی انسانی و ایجاد اختلال در روند ارائه خدمات درمانی شده که باید در جهت جبران آن برنامه ریزی شود.
این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه بیمارستان ها باید فشار مضاعف ناشی از ارائه خدمات دوگانه و یا چند گانه را نیز تحمل کنند، اظهار داشت: بعنوان نمونه بیمارستان طالقانی تنها بیمارستان دانشگاه شهید بهشتی است که در بخش پیوند کبد ارائه خدمت می کند، در این شرایط آیا می توان درمان بیماران دارای نارسایی کبدی که هر روز با درد و مرگ دست و پنجه نرم می کنند را به بهانه خدمت به بیماران کرونایی، متوقف کرد؟

تشدید مشکلات اقتصادی بیمارستان ها در بحران کرونا
دکتر زندی همین طور با اشاره به مشکلات اقتصادی بیمارستان های دانشگاهی و تشدید این شرایط در بحران کرونا، اظهار نمود: خیلی از بیمارستان ها در حال ورشکستگی هستند و علاوه بر این در بحران کرونا گرفتار معضل کاهش درآمدهای اختصاصی شده اند.
وی افزود: در حالی که سیستم سلامت به دنبال کاهش هزینه های درمانی مردم است، هزینه ها و مخارج بیرونی بیمارستان ها در کنترل نبوده و روز به روز در حال افزایش می باشد. این در حالیست که یک هزینه اضافی مربوط به وسایل حفاظتی (ماسک، مواد ضدعفونی، گان و...) و داروهای پروتکل درمانی کرونا نیز به مخارج بیمارستان ها اضافه شده و تا کنون نه بیمه ها و نه وزارت بهداشت تامین این هزینه را بر عهده نگرفته و تعیین تکلیف نکرده اند.

انتقاد نسبت به عدم حمایت مالی از بیمارستان ها در شرایط کرونایی
وی در ادامه با انتقاد نسبت به عدم حمایت مالی از بیمارستان ها در شرایط کرونایی و همین طور عدم تحقق وعده های در رابطه با تخصیص مشوق های مالی و مالیاتی به بیمارستان ها و کادر درمان، اظهار داشت: با وجود تحمیل بارکاری و مالی مضاعف بر بیمارستان ها، هیچ حمایتی از این بخش به عمل نمی آید. بعنوان نمونه در ارتباط با بخش های دولتی دیگر بحث ارائه تسهیلات مالی و کاهش ساعت کاری مطرح شده ولی بیمارستان ها نه فقط قادر به انجام این کار نیستند، بلکه باید ساعت و حجم کاری را تا چند برابر بالا برند تا بتوانند پاسخگوی بیماران باشند، با این وجود نه فقط مشوقی تخصیص داده نشده بلکه حقوق و کارانه ها و اضافه کاری ها نیز با تاخیر چندماهه پرداخت می شود. در این شرایط داروخانه ها نیز گرفتار مشکل شده اند و شرکت های دارویی آنها را بلاک می کنند.
وی با اشاره به لحاظ برخی تسهیلات و معافیت های مالیاتی برای اصناف و مشاغل مختلف در شرایط کرونایی، اظهار داشت: این در حالیست که با وجود شرایط سخت بیمارستان ها نه فقط تسهیلات و حمایتی از آنها صورت نمی گیرد بلکه شامل تخفیف های مالیاتی هم نمی شوند.
رییس بیمارستان طالقانی با تاکید بر اهمیت توجه به مساله تاب آوری کادردرمان و تاثیر آن بر کیفیت ارائه خدمات، اظهار نمود: طی ۵ ماه گذشته کادر درمان تعطیلی نداشته و علاوه بر بار مضاعف کاری، خود و خانواده خودرا در معرض ریسک بالایی قرار داده اند، بدین سبب باید شرایط و بستر مناسب برای آرامش این افراد بیش از پیش فراهم گردد.

کاهش 70 درصدی درآمد اختصاصی بیمارستان ها
این عضو هیات علمی دانشگاه در ادامه به تخریب و استهلاک ابزار و تجهیزات پزشکی طی مدت اپیدمی کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: از جانب دیگر در طول این مدت خیلی از بیماران از ترس مبتلاشدن به کرونا به بیمارستان ها مراجعه نمی کنند که همین مساله منجر به کاهش 70 درصدی درآمد اختصاصی بیمارستان ها شده، این در حالیست که ۶۰ تا۷۰ درصد حقوق، مزایا، هزینه ها و مخارج بیمارستان باید از درآمدهای اختصاصی تامین گردد.
وی با تاکید بر اینکه درصورت عدم برنامه ریزی و مدیریت صحیح شرایط، بحرانی جدی پیش روی بیمارستان هاست، عنوان کرد: بیمارستان ها در این شرایط از لحاظ قانونی می توانند بخش های خودرا تعطیل کنند ولی این مساله به بیماران آزار وارد می کند؛ نمی توان به بهانه ارائه خدمت به بیماران کرونایی از درمان بیماران غیرکرونایی نیازمند ارائه خدمات فوری و ضروری غافل شد، چونکه زمان اتمام بحران کرونا قابل پیش بینی نیست.

ضرورت برنامه ریزی برای مواجهه با بحران کرونا در پاییز
دکتر زندی افزود: باتوجه به هشدار متخصصان و مسئولان وزارت بهداشت، وضعیت پاندمی کرونا در پاییز شدیدترمی شود، بدین سبب از امروز باید برای مواجهه با پیک بعدی کرونا و تبعات ناشی از همزمانی آن با آنفولانزای فصلی برنامه ریزی داشته باشیم.
این در حالیست که الان نیز مدیریت درستی برای کنترل شرایط مشاهده نمی گردد. به عبارت دیگر باید قبل از بازگشایی ها بستر مناسب برای رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری ها فراهم می شد و یا باید با اقتدار و جدیت بیشتری با افراد و یا اصنافی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند، برخورد شود.
وی با تاکید مجدد بر فرسودگی و خستگی مفرط کادر درمان و تخریب و استهلاک تجهیزات پزشکی بیمارستان ها، عنوان کرد: اگرسیستم و نظام سلامت کشور فرصت احیا و تجدید قوا نداشته باشد در پیک بعدی یعنی پاییز توان پاسخگویی به بیماران و ارائه خدمات درمانی را نخواهد داشت.
دکتر زندی افزود: در شرایطی که بیمارستان ها و کادر درمان برای بقا و تداوم ارائه خدمت در حال جنگ با این شرایط بحرانی بودند، برخی اصناف مانند آرایشگاه ها، باشگاه های ورزشی، رستوران ها و برخی دیگر از مشاغل به روال عادی کار خود بازگشتند و نظارتی جدی بر عملکرد بهداشتی آنها وجود ندارد.
وی با اعلان اینکه بیمارستان ها بعنوان ارگانی که در متن بحران ارائه خدمت می کنند، نگران تداوم این شرایط و تشدید بحران در پاییز هستند، اظهار نمود: بنده بعنوان یک عضو نظام سلامت، بهمنی که در حال خراب شدن بر سر سیستم درمان کشور است را کاملا حس می کنم و نگران هستم.

راهکارهایی برای برون رفت جامعه از این بحران
رییس بیمارستان طالقانی در ادامه با اشاره به راهکارهایی برای برون رفت جامعه از این بحران، اظهار نمود: تعطیلی مجدد در شرایط اقتصادی کشور امکان پذیر و پاسخگو نیست، با این وجود می توان با ترغیب مردم به رعایت اصول اولیه همچون ماسک زدن، شست وشوی مرتب دست ها، رعایت فاصله گذاری ها، عدم خروج غیر ضروری از منزل و پرهیز از حضور در اماکن و مراسم شلوغ، بار تحمیلی بر بیمارستان ها را کم کرد.
وی با تاکید بر اینکه برخی بازگشایی ها مانند بازگشایی باشگاه های ورزشی و سینماها در شرایط کرونا منطقی نبود و نیست، اظهار داشت: همین طور از سرگیری پروازها بدون رعایت پروتکل هایی همچون رعایت فاصله گذاری ها به هیچ عنوان توجیه درستی ندارد، چونکه محیط بسته هواپیما بستر مناسبی برای انتقال و شیوع گسترده بیماری فراهم می آورد.

جریمه افراد بی توجه به پروتکل ها
دکتر زندی افزایش هزینه و فرانشیز بیماران کرونایی را راهکار بعدی عنوان نمود و اظهار داشت: در اوایل شیوع بیماری به علت ناشناخته بودن بیماری و عدم آگاهی مردم، مبتلاشدن به کرونا طبیعی بود ولی امروز علیرغم این اطلاع رسانی های گسترده و آگاهی مردم، اغلب ابتلاها به علت سهل انگاری و عدم رعایت اصول و پروتکل های بهداشتی رخ می دهد، پس علاوه بر افزایش هزینه درمان بیماران کرونایی باید برای افراد متخلفی که عامدانه اصول بهداشتی و پوشش ماسک را رعایت نمی کنند، جریمه های نقدی در نظر گرفته شود.
وی افزود: این در حالیست که بالعکس شرایط به نفع بیماران کروناییست یعنی بخش اعظم ظرفیت بیمارستان ها و سیستم سلامت کشور به بیماران کرونایی اختصاص داده شده، در حالی که سایر بیماران غیرکرونایی مانند بیماران سکته قلبی و یا بیماری های در معرض خطر جدی، از ترس کرونا به بیمارستان مراجعه نمی کنند و چندین ماه درمان را به تعویق می اندازند که بسیار خطرناکست.

ضرورت بکارگیری راهکارهایی برای افزایش سطح مسئولیت پذیری در جامعه
وی ضمن هشدار نسبت به افزایش تصاعدی آمار مبتلاشدن و بستری بیماران کرونایی در بیمارستان ها، اظهار داشت: بیمارستان طالقانی اسفند ماه بعنوان پشتیبان سایر بیمارستان ها فعالیت می کرد ولی امروز به علت تکمیل ظرفیت بیشتر بیمارستان ها، بیش از 90 بیمار کرونایی تنها در بیمارستان طالقانی بستری هستند و همچنان روند صعودی را طی می کند.
رییس بیمارستان طالقانی در خاتمه با تاکید بر لزوم بکارگیری راهکارهایی برای افزایش سطح مسئولیت پذیری در سطح جامعه، اظهار داشت: افراد با عدم رعایت اصول بهداشتی نه فقط خودرا در معرض خطر قرارمی دهند بلکه با اینکار به کل جامعه و سیستم سلامت و اقتصاد جامعه نیز آزار وارد می کنند. بدین سبب باید برای این مسئله راهکار درستی اندیشیده شود. تنها مسئله ای که موجب کاهش پیک کرونا می شود، اصلاح رفتار اجتماعی درست در تمام سطوح جامعه است که باید با فرهنگ سازی و حتی اعمال قانون جامعه را به این سمت و سو سوق دهیم.

ایسنا- گلاره کاویانمنبع:

1399/04/26
13:43:31
5.0 / 5
2869
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی