۵ اشتباه رایج بعد از پرخوری

۵ اشتباه رایج بعد از پرخوری روان ما: اگر پس از مصرف وعده های غذایی سنگین و یا پرخوری در تعطیلات، تصمیم می گیرید در ایام آینده تعداد کالری دریافتی خودرا بشمارید، کم غذا بخورید و یا یک وعده غذایی را حذف کنید، در اشتباه هستید.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، حتما برای شما هم پیش آمده است که گاهی اوقات مانند تعطیلات نوروز، وعده افطار در ماه رمضان و... پر خوری کنید و به سرعت از این کار پشیمان شوید اما باید بدانید با جریمه کردن خودتان و غذا نخوردن، این پرخوری جبران نمی گردد.
بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت متخصصان تغذیه به تمام کسانی که سراغ وعده های غذایی سنگین می روند، سفارش می کنند که برای جبران این وضعیت و جلوگیری از اضافه وزن، سراغ ۵ اشتباه رایج نروند:
_ رفتن روی ترازو: وزن شما در ساعات مختلف در طول روز و شب متفاوت می باشد. اگر شب گذشته غذای زیادی خورده اید و غذا هم اندکی شور بوده است، بامداد روز بعد با اضافه وزن مواجه می شوید. بجای این که به اضافه وزن فکر کنید، اهتمام کنید یک روز سالم را شروع کنید.
_ نخوردن صبحانه: نخوردن صبحانه برای جبران پرخوری روزهای قبل سبب می شود تا شما ناهار و یا شام بیشتری نسبت به وضعیت عادی میل کنید. مطالعات نشان می دهد افرادی که صبحانه می خورند، نسبت به آنهایی که از آن اجتناب می کنند، بمراتب سالم تر و دارای وزن کمتری هستند. صبحانه سنگین نخورید؛ بهتر است تا اندکی میوه، یک نان تست و یا غلات مخصوص صبحانه را برای وعده خود انتخاب کنید.
_ انجام ورزش های سنگین: نیازی نیست برای از بین بردن وزن اضافه شده ناشی از پرخوری، یک دفعه تمرینات ورزشی خودرا سنگین کنید و بیش از اندازه به بدن خود فشار بیاورید تا تمام کالری وارد شده را بسوزانید. اگر بطور متوسط ۲۰ دقیقه ورزش می کنید، همان ۲۰ دقیقه را به ورزش اختصاص داده و اهتمام کنید با اندکی پیاده روی سریع، احساس سنگینی را از خود دور کنید. بدین سان به هضم غذایتان هم کمک کرده اید.
_ بی خوابی: پژوهشگران آمریکایی نشان داده اند افرادی که بیشتر بدنبال غذاهای فست فود و شیرینی هستند، خواب کمتری نسبت به سایر افراد دارند و در حقیقت افرادی که ۸ ساعت در ضمن روز استراحت می کنند، رژیم سالم تری دارند. علت این مساله را می توان به کمبود انرژی مغز در اثر استراحت دانست. در این شرایط مغز می کوشد این کمبود را با خوردن بیشتر جبران کند.
_ حذف وعده های غذایی: غلط ترین کاری که می توانید پس از یک روز پرخوری انجام دهید، این است که به خودتان قول بدهید که دیگر غذایی را نخورید. قول دادن برای نخوردن غذاهای سرخ کرده و شیرنی جات چند روز و یا چند هفته ای بیشتر دوام نخواهد آورد و بهترین راه برای کنترل رژیم غذایی تان، خوردن آنها به حد متعادل است. بهتر است که به سرعت تصمیم نگیرید و به رژیم عادی خود بازگردید. اهتمام کنید معده خودرا با میوه و سبزیجات تازه پر کنید.1401/12/27
16:51:41
5.0 / 5
173
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , سلامت , كنترل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی